A 2003

Copingové strategie a jejich vývoj v adolescenci

MAREŠ, Jan, Tomáš KOHOUTEK a Stanislav JEŽEK

Základní údaje

Originální název

Copingové strategie a jejich vývoj v adolescenci

Název anglicky

Coping Strategies and Development in Adolescence

Autoři

MAREŠ, Jan (203 Česká republika, garant), Tomáš KOHOUTEK (203 Česká republika) a Stanislav JEŽEK (203 Česká republika)

Vydání

Pavlov, PsÚ FF MU, PsÚAV ČR, ÚEP SAV, SpÚ SAV. 2003

Nakladatel

konference Sociální procesy a osobnost.

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Audiovizuální tvorba

Obor

50100 5.1 Psychology and cognitive sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14410/03:00008937

Organizační jednotka

Pedagogická fakulta

Klíčová slova anglicky

Coping; coping strategies; adolescence; development
Změněno: 29. 5. 2009 12:29, Mgr. et Mgr. Jan Mareš, Ph.D.

Anotace

V originále

Tématu zvládání zátěže (coping) v období adolescence je v současnosti věnována značná výzkumná pozornost. Naše studie vychází z výsledků longitudinálního výzkumu adolescentů, který probíhal v Brně a okolí v letech 1999 až 2002. Cílem studie je přispět k začlenění konstruktu copingu do systému dalších konstruktů, relevantních jako kontextuální proměnné v období adolescence, sleduje změny vybraných copingových strategií v období mladší a střední adolescence a všímá si možné role jako prediktorů vývojových změn (např. v kontextu školních nároků). Kombinací copingových strategií podle úrovně jejich zastoupení v repertoáru copingového chování jsme vytvořili pracovní typologii. U mladších respondentů přitom nebyla zjištěna stabilita typů, u starších respondentů se jako dostatečně stabilní jeví typ charakterizovaný kombinací vysoké úrovně vyhýbavosti a nízké úrovně ostatních dvou škál a typ, charakterizovaný vysokou mírou vyhýbavosti a kontroly emocí a nízkou mírou aktivního copingu.

Anglicky

Coping strategies in adolescence currently gets much reasearch attention. This poster is based on a longitudinal study that ran in Brno from 1999 to 2002. The goal of the study was to integrate the construct of coping into the framework of other constructs used as contextual variables in adolescence. It looks at the changes in selected coping strategies in early and middle adolescence and their possible power to predict further development in adolescence. A typology was developed based on the presence of three coping strategies in an individuals coping repertoire. While the stability of all types was very low in the younger cohort, in the older cohort two types of coping characterised by (1) high problem avoidance, low emotion control, low active coping and by (2) high problem avoidance, high emotion control, low active coping were found to be quite stable.

Návaznosti

LN00A023, projekt VaV
Název: Centrum výzkumu utváření osobnosti v etnických a sociálních kontextech
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Centrum výzkumu utváření osobnosti v etnických a sociálních kontextech