J 2003

Kuřácké chování a zdraví matek za šest měsíců po porodu : výsledky studie ELSPAC

KUKLA, Lubomír, Drahoslava HRUBÁ a Mojmír TYRLÍK

Základní údaje

Originální název

Kuřácké chování a zdraví matek za šest měsíců po porodu : výsledky studie ELSPAC

Název anglicky

Smoking Behaviour and Maternal Health Six Months after Delivery: Results of ELSPAC Trial

Autoři

KUKLA, Lubomír (203 Česká republika, garant), Drahoslava HRUBÁ (203 Česká republika) a Mojmír TYRLÍK (203 Česká republika)

Vydání

Čs. Hygiena, Praha, 2003, 1210-7840

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

30209 Paediatrics

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/03:00008601

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

Klíčová slova anglicky

ELSPAC; maternity; smoking; trends; health of mothers;
Změněno: 20. 6. 2008 14:40, doc. PhDr. Mojmír Tyrlík, Ph.D.

Anotace

V originále

Je prezentován vývoj kuřáckého chování matek a jeho souvislosti s dalšími znaky způsobu života a zdravotního stavu žen v kohortě studie ELSPAC.Za 6 měsíců po porodu byly podle kuřáckého chování matky rozděleny do 3 skupin: nekuřačky, slabé kuřačky(1-9 cigaret za den) středně silné a silné kuřačky(10 a více cigaret za den).V šetření odpovědělo 4581 žen:z nich 76,2 % nekouřilo, 23,8 % kouřilo: prevalence kouřících žen za půl roku po porodu tak dosáhla úrovně, která byla zjištěna 9 měsíců před otěhotněním.Kuřačky měly v mnoha ohledech horší zdravotní stav než ženy nekouřící.Nejčastěji se vlivy kouření projevily u nemocí dýchacího ústrojí, ale byl prokázán i vztah k vředové chorobě žaludku a k ukazatelům vztahujícím se k reprodukci.Z výsledků studie ELSPAC je zřejmé, že počátkem 90.let byly promarněny šance cíleného protikuřáckého poradenství u nastávajících rodičů, které by využilo tak významné motivace jako je těhotenství a mateřství.Je třeba, aby se přístup všech zdravotníků ke kouření jejich pacientů výrazně změnil.Jasné formulování doporučení zanechat kouření a odborná pomoc při zvládnutí abstinenčních příznaků by měla být rutinní součástí lékařské péče.

Anglicky

The autors present an account of the further developmentof smoking behaviour of mothers and its associations with other characteristics of the lifestyle and health status of women in the cohort of the ELSPAC trial.According to the smoking behaviour the mothers were divided into three groups : non-smokers, mild smokers(1-9 cigarettes per day) and medium heavy and heavy smokers (10 and more cigarettes per day). A total of 4581 women replied: 76.2 % did not smoke,23.8 % smoked: the prevalence of smoking women 6 months after delivery thus reached the level recorded 9 months before pregnancy. The smokers had in many respects a poorer health status than non-smokers. The effect of smoking was most frequently manifested by diseases of the airways but there was also an association with gastric ulcers and indicators related to reproduction. From the results of the ELSPAC study it is obvious that at the beginning of the nineties the opportunities of aimed anti-smoking counselling of expectant parnts were missed which could have used such an important motivation as pregnancy and maternity. It is important to change the approach of all health workers to smoking of their patients. Clear wording of recommendations to quit smoking and professional assistance to cope with deprivation symptoms should be a routine part of medical care

Návaznosti

NE6143, projekt VaV
Název: Vývoj během dětsví v brněnském souboru WHO/ELSPAC - pilotní studie.