HRUBÁ, Drahoslava, Lubomír KUKLA and Mojmír TYRLÍK. Vztah vzdělání a kouření k výskytu stresorů v anamnéze těhotných žen (Education and smoking in the relation to stress factors in the history of pregnant women). Psychológia a patopsychológia dieťaťa. Bratislava, 2000, vol. 35, No 3, p. 209-221. ISSN 0555-5574.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Vztah vzdělání a kouření k výskytu stresorů v anamnéze těhotných žen
Name (in English) Education and smoking in the relation to stress factors in the history of pregnant women
Authors HRUBÁ, Drahoslava (203 Czech Republic, guarantor), Lubomír KUKLA (203 Czech Republic) and Mojmír TYRLÍK (203 Czech Republic).
Edition Psychológia a patopsychológia dieťaťa, Bratislava, 2000, 0555-5574.
Other information
Original language Czech
Type of outcome Article in a journal
Field of Study 30209 Paediatrics
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14110/00:00012184
Organization unit Faculty of Medicine
Keywords in English ELSPAC; chronic stress; education; smoking; pregnancy
Tags chronic stress, Education, ELSPAC, pregnancy, Smoking
Tags Reviewed
Changed by Changed by: prof. MUDr. Drahoslava Hrubá, CSc., učo 2422. Changed: 22/6/2009 16:51.
Abstract
Vztah vzdělání a kouření k výskytu stresorů v anamnéze těhotných žen Kuřácké chování není v populaci rozloženo rovnoměrně. Výzkum, který se epidemiologií kuřáctví zabývá, dokládá, že někteří lidé jsou z různých důvodů vnímavější k psychoaktivním účinkům kouření. Ti se po iniciálních, sociálně podmíněných pokusech s cigaretou záhy stávají pravidelnými kuřáky a později mají větší problémy s odvykáním kouření. Do kategorie vnímavých osob patří častěji lidé z nižších sociálních skupin. Zajímalo nás, zda jsou v naší populaci žen s různým vzděláním rozdíly v četnosti kuřaček a pokud ano, zda je možno potvrdit hypotézu, že méně vzdělaní lidé častěji řeší své problémy pomocí kouření. Využili jsme toho, ve studii ELSPAC, zahrnující ženy ze 6 evropských zemí, vyplňují dotazníky, v nichž jsou zjišťovány také ukazatele svědčící o jejich expozici stresovým událostem v dětství a během těhotenství. V českém souboru byly sledovány ženy z Brna a okresu Znojmo. První hodnocení jejich výpovědí jsme zjistili, že ve výskytu sledovaných znaků existují významné rozdíly mezi městem a venkovem.
Abstract (in English)
In the Czech group of pregnant women involved in the international ELSPAC study, the prevalence of chronic stress sources was investigated : conflicts in parents relationships and their separations and divorces, mishandling and sexual abuse of their children poor relations to school, disharmonic social conditions of pregnant women and consequences of their unreaonable sexual behaviour. Among women with only basic level of education, higher prevalence of social sources of chronic stress during their childhood was shown, compared with those better educated. Significant differences of stress history among smoking and non-smoking women in this social group occured. Also sources of chronic stress during adulthood were observed more often among low educated women. The significant differences in the chronic stress exposure between smokers and non-smokers occured only in the group of better educated women.
Links
NE6143, research and development projectName: Vývoj během dětsví v brněnském souboru WHO/ELSPAC - pilotní studie.
PrintDisplayed: 26/4/2024 06:38