KLÍČOVÁ, Kateřina. Životní podmínky Romů v České republice v mezinárodním srovnání v kontextu rizik etnického výzkumu. In Sociální exkluze a sociální inkluze menšin a marginalizovaných skupin. 2004. vyd. Brno: Masarykova Univerzita, Georgetown, 2004, s. 95-116, 21 s. ISBN 80-86251-19-5.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Životní podmínky Romů v České republice v mezinárodním srovnání v kontextu rizik etnického výzkumu
Název anglicky International Comparaison of Living Conditions of the Roma Community in the Czech Republic in the Context of Ethnical Research Limitations
Autoři KLÍČOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, garant).
Vydání 2004. vyd. Brno, Sociální exkluze a sociální inkluze menšin a marginalizovaných skupin, od s. 95-116, 21 s. 2004.
Nakladatel Masarykova Univerzita, Georgetown
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/04:00010710
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 80-86251-19-5
Klíčová slova anglicky Living Conditions; Roma Community; Ethnical Research
Štítky Ethnical Research, Living Conditions, Roma community
Změnil Změnila: Mgr. Kateřina Hájková Klíčová, učo 10668. Změněno: 21. 12. 2004 15:28.
Anotace
Prvotním záměrem při vzniku tohoto textu bylo shrnout dosavadní poznatky o životních podmínkách Romů v evropských zemích (zejména zemích východní a střední Evropy) a provést kritické zhodnocení publikovaných výzkumů. Při studiu těchto výzkumných zpráv se však ukázalo, že vedle faktických informací o životních podmínkách Romů, které výzkumy přinášejí, je stejné významné jejich metodologické poselství, tedy koncepce těchto výzkum, zejména těch, které vycházely z kvantitativního paradigmatu. Text se zaměřuje na srovnání životních podmínek Romů v evropských zemích a to zejména v oblastech vzdělávání, přístupu na trh práce, zdraví a bydlení. Celý text je zpracován s přihlédnutím ke konceptem sociálního vyloučení. Při výzkumu v romských komunitách se ukazuje, že právě výběr metodologických postup, zejména pak definice populace (základní soubor) a následná konstrukce vzorku respondent (výběrový soubor) nebo výběr komunikačních partner, jsou nejzásadnějším momentem pro zajištění validity výzkumu. Proto se v druhé části tohoto článku pokusíme nastínit reflexi metodologických otázek, jak se objevují při četbě výzkumných zpráv.
Anotace anglicky
The article deals with a comparison of living standards of the Roma/Gypsy in the European countries. The paper focuses on certain factors predominantly influencing the living conditions of Roma community and their inter-relationships with the major society such as geographical mobility, formal acceptance of the Roma community as an ethnic/national minority as well as awareness of the considerable proportion of the Roma in each country. The paper concentrates on education, access to labour market, health and housing. Roma belong to the most vulnerable groups affected by different risk factors often resulting into cumulative disadvantages (low skills, low level of social capabilities, low educational attainment, or long-term unemployment). Inter-play of mentioned effects often brings Roma into the spiral of mechanisms leading to social exclusion. As concerns methodological reflection, the attention is focused on the assessment of the problematic areas in the compared researches and on seeking the similarities among them. It also aims at pointing out the methodological and ethical difficulties faced by scientists who study Roma/Gypsy community or any other ethnic group.
Návaznosti
MSM 142300001, záměrNázev: Etnika, minority a marginalizované skupiny v ČR (Akronym: MAMIET)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Etnika, minority a marginalizované skupiny v ČR
VytisknoutZobrazeno: 21. 8. 2024 21:44