M 2004

Bats of the Sudety Mts.

BARTONIČKA, Tomáš, Joanna FURMANKIEWICZ a Daniel HORÁČEK

Základní údaje

Originální název

Bats of the Sudety Mts.

Název česky

Netopýři Sudet

Autoři

BARTONIČKA, Tomáš (203 Česká republika, garant), Joanna FURMANKIEWICZ (616 Polsko) a Daniel HORÁČEK (203 Česká republika)

Vydání

2004

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Uspořádání konference

Obor

10600 1.6 Biological sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Odkazy

Kód RIV

RIV/00216224:14310/04:00010807

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova anglicky

bats; Sudety Mts.; conservation; research
Změněno: 11. 1. 2005 09:32, doc. Mgr. Tomáš Bartonička, Ph.D.

Anotace

V originále

The 2nd Polish-Czech-German Conference "Bats of Sudety Mountains" was organised by the Czech Bat Conservation Trust (ČESON), the Czech Union of Nature Conservationists (ČSOP) and the Museum and gallery in Česká Lípa. This Symposium follows after the first Polish-Czech-German conference in Jelenia Góra in 2002. The Sudeten are situated on the territories of the three states mentioned above. However, no borders between states do exist to bats. This conference, therefore could be a starting point for the local cross-border chiropterologist research. Thus the main goal of this meeting is the exchange of information and developing of co-operation between chiropterologists working in the Sudetes. Czech Republic joined the European union in May 2004. More extensive protection of bat sites should be provided within the NATURA 2000 network. Therefore a proposal of Special Protected Areas in the Sudety area was discussed within the symposium.

Česky

Druhá polsko-česko-německá konference "Netopýři Sudet" proběhla 17. a 18.9.2004 ve Vlastivědném museu v České Lípě. Počátek konference byl narušen pozdním příjezdem skupiny polských účastníků, proto bylo nutné provést několik organizačních změn a některé příspěvky přeložit až na sobotní dopoledne. Avšak i přes úvodní peripetie se v krátké době organizátorům podařilo situaci zvládnout a nastolit příjemnou přednáškovou a především diskusní atmosféru. Je nutno poznamenat, že účastníci projevili značnou disciplinovanost a to i přes delší diskuse. Jazyková bariéra byla vyřešena skutečně bravurním simultánním překladem profesionálních tlumočníků z polštiny i němčiny. Celkový počet účastníků (16) byl obdobný jako v roce 2002, avšak zaznamenali jsme také nové tváře, především ze strany německých kolegů. Celkem proběhlo 11 přednášek, zabývajících se nejen problematikou netopýrů na zimovištích a faunistikou, ale také přeletovou aktivitou u podzemních úkrytů. Bylo dohodnuto pokračování projektu identifikace Myotis mystacinus/brandtii na nových lokalitách. Ve stavu příprav je nový projekt na území všech tří zúčastněných států věnující se swarmingu vybraných druhů. Večerní program byl zpestřen návštěvou podzemních lomů na pískovec u obce Skalice. V sobotu dopoledne proběhl také blok Natura 2000 a netopýři. Němečtí kolegové, kteří již v minulém roce v tomto ohledu získali zcela konkrétní představy, referovali o jejich systému pravidelného monitoringu.

Návaznosti

MSM 143100010, záměr
Název: Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy.
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časoprostorová dynamika biodiverzity v ekosystémech střední Evropy