BŘEZINOVÁ, Lenka, Jiří SLANINA, Alexandra SMÍŠKOVÁ, Helena VLAŠÍNOVÁ, Pavel MUSIL a Eva TÁBORSKÁ. ANALÝZA LIGNANŮ IN VITRO KULTURY SCHISANDRA CHINENSIS. Chemické listy. Praha: Česká společnost chemická, 2004, roč. 98, č. 11, s. 1031. ISSN 0009-2770.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název ANALÝZA LIGNANŮ IN VITRO KULTURY SCHISANDRA CHINENSIS
Název česky ANALÝZA LIGNANŮ IN VITRO KULTURY SCHISANDRA CHINENSIS
Název anglicky Analysis of lignans in vitro cultures of Schisandra chinensis
Autoři BŘEZINOVÁ, Lenka (203 Česká republika), Jiří SLANINA (203 Česká republika, garant), Alexandra SMÍŠKOVÁ (203 Česká republika), Helena VLAŠÍNOVÁ (203 Česká republika), Pavel MUSIL (203 Česká republika) a Eva TÁBORSKÁ (203 Česká republika).
Vydání Chemické listy, Praha, Česká společnost chemická, 2004, 0009-2770.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor Impact factor: 0.348
Kód RIV RIV/00216224:14110/04:00011886
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky Schisandra chinensis; lignans; HPLC; plant cell cultures
Štítky HPLC, lignans, plant cell cultures, Schisandra chinensis
Změnil Změnil: Mgr. Jiří Slanina, Ph.D., učo 689. Změněno: 14. 1. 2005 10:47.
Anotace
Lignany jsou skupinou sekundárních metabolitů cévnatých rostlin, které se skládají ze 2 fenylpropanových jednotek. Lignany vykazují antioxidační, antimikrobiální, cytotoxickou, insekticidní a antivirovou aktivitu1. Některé lignany a jejich deriváty (podofylotoxin a etoposid) našly uplatnění jako léčiva2. V naši práci jsme se zaměřili na analýzu dibenzocyklo[a,c]oktadienových lignanů v Schisandra chinensis, která se používá po staletí v tradiční čínské medicíně především jako tonikum a antitusikum. V současnosti je věnována pozornost zejména antioxidační a hepatoprotektivní aktivitě jejich lignanů3. Stanovili jsme obsah hlavních lignanů v různých částech rostliny a ve vzorcích in vitro kultury pomocí optimalizované HPLC metody. Nejvyšší obsah lignanů jsme nalezli v semenech, hlavním lignanem semen byl schizandrin (I) a gomisin A (II). Z embrya semen byla odvozena in vitro kultura a obsah lignanů byl hodnocen ve všech fázích vývoje embrya. Hlavním lignanem ve vzorcích in vitro kultury byl deoxyschizandrin (III). Produkce lignanů kulturou byla významně zvýšena světlem a přídavkem polyaminu putrescinu.
Anotace anglicky
In our work we described on the analyses of dibenzocyclo[a,c]octadiene lignans in cell cultures of Schisandra chinensis.
Návaznosti
GA521/02/1129, projekt VaVNázev: Využití biotechnologických metod k produkci sekundárních metabolitů, šlechtění a mikropropagaci léčivé rostliny klanoprašky čínské
Investor: Grantová agentura ČR, Využití biotechnologických metod k produkci sekundárních metabolitů, šlechtění a mikropropagaci léčivé rostliny klanoprašky čínské
VytisknoutZobrazeno: 2. 10. 2024 20:17