ČERMÁK, Ivo. Autobiografická paměť a životní příběh. In Sborník prací Filozofické fakulty Brněnské university. P8. Brno: FF MU, 2004, s. 29-41, 12 s. ISBN 80-210-3497-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Autobiografická paměť a životní příběh
Název anglicky Autobiographical memory and life-story
Autoři ČERMÁK, Ivo (203 Česká republika, garant).
Vydání P8. Brno, Sborník prací Filozofické fakulty Brněnské university, od s. 29-41, 12 s. 2004.
Nakladatel FF MU
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/04:00011218
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 80-210-3497-1
Klíčová slova anglicky autobiographical memory; epizodic memory; repizodic memory; life-story; autobiographical memory
Štítky autobiographical memory, epizodic memory, life-story, repizodic memory
Změnil Změnil: doc. PhDr. Petr Květon, Ph.D., učo 8622. Změněno: 13. 2. 2005 18:45.
Anotace
The study is aimed at the relationship between autobiographical memory and life story. Links between autobiographical memory and other kinds of memory, especially episodic and repisodic ones, are explored. Real and remembered event are analysed as the concepts having implications for the research of autobiographic memory. Social constructionistic, cognitive and discoursive approaches to autobiographical memory are critically discussed. Concept of narrative memory is tentatively defined as a remembered life story and remembered and remembering self-narrative. Importance of forgetting in autobiographical memory is mentioned. Autobiographical memory is linked to life-story and this linkage is outlined as a coherent shape of past memories, present experience, and anticipated future.
Anotace anglicky
Cílem studie je objasnit vztah mezi autobiografickou pamětí a životním příběhem. Explorovány jsou souvislosti mezi autobiografickou pamětí a jinými druhy paměti, zejména epizodickou a repizodickou. Analýze jsou podrobeny koncepty reálné a zapamatované události a jejich implikace pro výzkum. Kriticky je pojednán výzkum autobiografické pamětí z hlediska sociálního konstrukcionismu, kognitivní a diskursivní psychologie. Předběžně je definováno narativní pojetí paměti jako zapamatovaný životní příběh a zapamatované a pamatující si já. Je zmíněna důležitost zapomínání pro autobiografickou paměť. Autobiografická paměť v souvislosti s životním příběhem je koncipována jako autobiografický narativní imperativ představující spojitost vzpomínek na minulost, zkušenosti s přítomností a anticipaci budoucnosti.
Návaznosti
IAA7025402, projekt VaVNázev: Životní příběh a umělecké dílo
VytisknoutZobrazeno: 31. 5. 2024 23:15