BRÁZDIL, Rudolf, Petr DOBROVOLNÝ, Josef ŠTEKL, Oldřich KOTYZA, Hubert VALÁŠEK a Jaroslav JEŽ. History of weather and climate in the Czech lands VI: Strong winds. první. Brno: Masaryk University, 2004, 378 s. History of weather and climate in the Czech lands. ISBN 80-210-3547-1.
Originální název History of weather and climate in the Czech lands VI: Strong winds
Název česky Historie počasí a podnebí v českých zemích VI: Silné větry
Autoři BRÁZDIL, Rudolf (203 Česká republika), Petr DOBROVOLNÝ (203 Česká republika, garant), Josef ŠTEKL (203 Česká republika), Oldřich KOTYZA (203 Česká republika), Hubert VALÁŠEK (203 Česká republika) a Jaroslav JEŽ (203 Česká republika).
Vydání první. Brno, 378 s. History of weather and climate in the Czech lands, 2004.
Nakladatel Masaryk University
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Odborná kniha
Obor 10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14310/04:00012049
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 80-210-3547-1
Klíčová slova anglicky Climate history; documentary data; strong wind; gale; tornado; Czech Republic
Štítky climate history, Czech Republic, documentary data, gale, strong wind, tornado
Změnil Změnil: prof. RNDr. Petr Dobrovolný, CSc., učo 680. Změněno: 14. 3. 2006 10:41.
Winds related to convective storms (squall, tornado), and to winds caused by large horizontal pressure gradients (windstorms) in the Czech Republic for the last millennium are studied form instrumental data and also from documentary evidence (chronicles, diaries etc.). Frequency of strong winds reflects an increase in the number of documentary sources from the past. Higher frequency of strong winds is typical for the turn of the 16th and 17th centuries and mainly between the years 1770-1830. Moreover, an increasing number of strong winds with a various kind of damage to nature and society can be seen from compiled series. Further the most severe windstorms of the century, based on documentary evidence were classified and tornadoes were analysed with respect to their spatial distribution, annual variation and intensity. Instrumental data about strong winds are significantly and positively correlated with winter values of NAOI and CEZI and with winter mean temperatures in Prague.
Anotace česky
Je podána analýza výskytu silných větrů v České republice. Případy výskytu silných větrů jsou rozděleny na větry spojené s výskytem konvektivních bouří (húlava, downburst, tornádo) a na větry podmíněné existencí velkého horizontálního tlakového gradientu (vichřice, orkán). Je charakterizován výskyt silných větrů z instrumentálního období a také dokumentárních pramenů (kroniky, apod.). Zjištěná frekvence případů odráží počet a kvalitu historických zpráv. Vyšší frekvence je typická pro přelom 16. a 17. století a pro roky 1770-1830. Ze sestavených chronologií je patrný nárůst případů s různým typem škod na přírodu a společnost. Podrobně jsou charakterizovány vichřice století a také historické případy výskytu tornád s odhledem na jejich prostorové rozložení, roční chod i intenzitu. Data z instrumentálního období vykazují statisticky významnou pozitivní korelaci s hodnotami zonálních indexů (NAOI, CEZI) a s teplotami vzduchu z Prahy, Klementina v zimním období.
Návaznosti
GA205/01/1067, projekt VaVNázev: Meteorologické extrémy a jejich dopady v Českých zemích od 16. století
Investor: Grantová agentura ČR, Meteorologické extrémy a jejich dopady v Českých zemích od 16. století
VytisknoutZobrazeno: 19. 7. 2024 22:33