2004
History of weather and climate in the Czech lands VI: Strong winds
BRÁZDIL, Rudolf, Petr DOBROVOLNÝ, Josef ŠTEKL, Oldřich KOTYZA, Hubert VALÁŠEK et. al.Základní údaje
Originální název
History of weather and climate in the Czech lands VI: Strong winds
Název česky
Historie počasí a podnebí v českých zemích VI: Silné větry
Autoři
BRÁZDIL, Rudolf (203 Česká republika), Petr DOBROVOLNÝ (203 Česká republika, garant), Josef ŠTEKL (203 Česká republika), Oldřich KOTYZA (203 Česká republika), Hubert VALÁŠEK (203 Česká republika) a Jaroslav JEŽ (203 Česká republika)
Vydání
první. Brno, 378 s. History of weather and climate in the Czech lands, 2004
Nakladatel
Masaryk University
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Odborná kniha
Obor
10500 1.5. Earth and related environmental sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/04:00012049
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
ISBN
80-210-3547-1
Klíčová slova anglicky
Climate history; documentary data; strong wind; gale; tornado; Czech Republic
Štítky
Změněno: 14. 3. 2006 10:41, prof. RNDr. Petr Dobrovolný, CSc.
V originále
Winds related to convective storms (squall, tornado), and to winds caused by large horizontal pressure gradients (windstorms) in the Czech Republic for the last millennium are studied form instrumental data and also from documentary evidence (chronicles, diaries etc.). Frequency of strong winds reflects an increase in the number of documentary sources from the past. Higher frequency of strong winds is typical for the turn of the 16th and 17th centuries and mainly between the years 1770-1830. Moreover, an increasing number of strong winds with a various kind of damage to nature and society can be seen from compiled series. Further the most severe windstorms of the century, based on documentary evidence were classified and tornadoes were analysed with respect to their spatial distribution, annual variation and intensity. Instrumental data about strong winds are significantly and positively correlated with winter values of NAOI and CEZI and with winter mean temperatures in Prague.
Česky
Je podána analýza výskytu silných větrů v České republice. Případy výskytu silných větrů jsou rozděleny na větry spojené s výskytem konvektivních bouří (húlava, downburst, tornádo) a na větry podmíněné existencí velkého horizontálního tlakového gradientu (vichřice, orkán). Je charakterizován výskyt silných větrů z instrumentálního období a také dokumentárních pramenů (kroniky, apod.). Zjištěná frekvence případů odráží počet a kvalitu historických zpráv. Vyšší frekvence je typická pro přelom 16. a 17. století a pro roky 1770-1830. Ze sestavených chronologií je patrný nárůst případů s různým typem škod na přírodu a společnost. Podrobně jsou charakterizovány vichřice století a také historické případy výskytu tornád s odhledem na jejich prostorové rozložení, roční chod i intenzitu. Data z instrumentálního období vykazují statisticky významnou pozitivní korelaci s hodnotami zonálních indexů (NAOI, CEZI) a s teplotami vzduchu z Prahy, Klementina v zimním období.
Návaznosti
GA205/01/1067, projekt VaV |
|