2004
Dítě a jeho rodina
LACINOVÁ, Lenka a Radka MICHALČÁKOVÁZákladní údaje
Originální název
Dítě a jeho rodina
Název anglicky
Child and its family
Autoři
LACINOVÁ, Lenka (203 Česká republika, garant) a Radka MICHALČÁKOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
1. vydání. Brno, Smékal, V., Lacinová, L., Kukla, L. (Eds.). Dítě na prahu dospívání, od s. 151-159, 9 s. Psychologie, 2004
Nakladatel
Barrister and Principal
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Kapitola resp. kapitoly v odborné knize
Obor
50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14230/04:00011112
Organizační jednotka
Fakulta sociálních studií
ISBN
8086598845
Klíčová slova anglicky
child;family;ELSPAC
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 17. 6. 2009 09:20, doc. Mgr. Lenka Lacinová, Ph.D.
V originále
V příspěvku vycházíme z informací získaných z rozhovorů s jedenáctiletými dětmi, které od března do června 2003 absolvovaly individuální psychologické vyšetření v rámci mezinárodní longitudinální studie ELSPAC (The European Longitudinal Study of Pregnancy and Childhood). V posteru prezentujeme výpovědi dětí týkající se jejich pohledu na podobu rodinného života. Důraz je kladen nejen na samotnou deskripci rodinného soužití, ale také na subjektivní hodnocení a postoj dítěte k uvedeným skutečnostem. Sledovány jsou rovněž dětská přání a návrhy na případné změny, které jsou z dětského pohledu žádoucí pro uspokojivější rodinný život. Pozornost je věnována např. činnostem jednotlivých členů rodiny, podobě společně tráveného času rodičů s dětmi a komunikaci v rodině.
Anglicky
The chapter is based on data collected from March to June 2003 through interviews with the 11-year-olds. The interviews were a part of the individual psychological examinations conducted within the European Longitudinal Study of Pregnancy and Childhood (ELSPAC). The poster presents the childrens statements about how they perceive their family life. The focus is not only on the description of family life but also on the childs subjective evaluation and attitude towards the perceived facts. We also asked about their wishes, proposals for necessary changes, from the childs perspective, more satisfying family life. Further areas covered were: activities of individual family members, how time is spent together, communication in the family, etc.
Návaznosti
LN00A023, projekt VaV |
|