J 2005

Vazba mezi právem, ekonomií a hospodářstvím

BORTEL, Lukáš

Základní údaje

Originální název

Vazba mezi právem, ekonomií a hospodářstvím

Název česky

Vazba mezi právem, ekonomií a hospodářstvím

Název anglicky

Linkage of Law, Economnics and Economy

Autoři

BORTEL, Lukáš

Vydání

Politická ekonomie, Praha, Vysoká škola ekonomická, 2005, 0032-3233

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50200 5.2 Economics and Business

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Impakt faktor

Impact factor: 0.193

Organizační jednotka

Ekonomicko-správní fakulta

UT WoS

000233197700008

Klíčová slova anglicky

Law and Economics; Common Law; Regulation; Legal System; Posner; Capture Theory; Cost and Benefit Analysis; Kaldor-Hicks
Změněno: 12. 9. 2005 14:04, JUDr. Ing. Lukáš Bortel, Ph.D.

Anotace

V originále

Právo a ekonomie si nejenom že nejsou cizími systémy, leč mají společné základy a mnohé rysy, které je třeba - především v prostředí české ekonomické obce po šedesátileté odmlce jejich vzájemné odborné diskuze - dále prohlubovat. Právní věda může čerpat z instrumentaria ekonomie, které není pro právo běžné. Naopak ekonomie a protagonisté praktické hospodářské politiky by si měli být vědomi skutečnosti, že právo ve formě národního právního řádu netvoří pouhé institucionální zázemí národního hospodářství, leč je jedním z faktorů konkurenceschopnosti a v konečném důsledku úspěšnosti dotyčné ekonomiky. Proto by měl legislativní proces vycházet ze zvážení skutečných a fundovaných analýz nákladů a užitků vyplývajících z plánované regulace a měla by být zvolena taková varianta, při níž je maximalizován čistý ekonomický užitek. Regulaci nelze postavit na pouhé transplantaci právních institutů analogicky přenesených z jiných právních kultur - ty sice mohou být velmi úspěšné ve svém domovském právním systému, leč již ne automaticky v systému hostitelském. Je nutno vždy mít na zřeteli, že právo je systémem komplexním, jehož problémy nelze překonávat dílčími a nesystematickými řešeními.

Anglicky

Author deals with the issue of interrelation between law, economics and economy. Legal science has been for a long time interconnected with economics; nonetheless, it was economics which diverted from their mutual cohabitation. At the present time, it is the case of economists who applying their methodology, within law and economics movement in particular, started to bridge that lacuna and enrich legal science and lawmaking processes. This is of a crucial importance, since law shall be regarded as one of the factors which have a capacity to influence the economic output. Therefore, modern regulatory state must ensure a deeper and wider commitment to cost-benefit analysis and assess costs whilst excluding low benefits in legislative processes.