FUJDA, Milan. Česká Bhagavadgíta v boji proti duchovnímu úpadku. Religio: Revue pro religionistiku. Brno: Česká společnost pro studium náboženství, 2005, roč. 13, č. 1, s. 105-118, 13 s. ISSN 1210-3640.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Česká Bhagavadgíta v boji proti duchovnímu úpadku
Název anglicky Czech Bhagavadgita in the Strugle against Spiritual Decline
Autoři FUJDA, Milan (203 Česká republika, garant).
Vydání Religio: Revue pro religionistiku, Brno, Česká společnost pro studium náboženství, 2005, 1210-3640.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/05:00012600
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky Hinduism - West - Acculturation
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: Mgr. Milan Fujda, Ph.D., učo 40902. Změněno: 30. 3. 2010 13:00.
Anotace
V článku jsou analyzovány první české překlady Bhagavadgíty (F. Čupra, 1877; V. Procházky, 1900; P. Maternové, 1920 a K. Weinfurtera, 1926). Autor se snaží postihnout specifičnost interpretací, jaké tyto překlady bhagavadgíty nabízí, a vyložit je v kontextu dojmu duchovní a morální krize pociťované soudobými intelektuálními vrstvami společnosti. Tuto krizi autor vnímá jako důsledek transformace české společnosti ve společnost moderního typu a na rozebíraných překladech ukazuje, jakou roli v intelektuálních a společenských bojích tohoto krizového období hrálo náboženství, které se opíralo - přinejmenším domněle - o starověké náboženské myšlení Indie a které bylo zároveň praktikováno mimo církeve a k církevním, ale též vědeckým, institucím často i velmi kritické.
Anotace anglicky
Czech society in the late 19th and early 20th centuries was coming through moral and spiritual crisis connected with its transformation into modern society. Strong critics of contemporary conditions and of inability of Christianity and positivistic science to help in this situation were intellectuals related to occultism. Their aim was to spread spirituality, which was seen as the only solution to the problem. Their use of representations of Hindu religions (especially yoga and vedanta) in these controversies had strong impact on their interpretations and consequently on the whole process of their acculturation. In my article I analyse the first Czech translations of Bhagavadgita (by F. Čupr [1877], V. Procházka [1900], P. Maternová [1920], K. Weinfurter [1926]) to show the dialectics of this interpretation-utilisation process. All of the discussed translations tend to interpret Bhagavadgt in agreement with gnostic-mystical understanding of Christianity. Explanation of this phenomenon I see in the facts that a) Europeans (Westerners) could not (and usually still cannot) think otherwise simply because they did not learn to do so; b) mystical discourse is highly compatible with liberal individualism and with (at that time popular) anticlerical and antichurch attitude; c) gnosticism was appropriate instrument to discredit materialism (especially that of science) blamed for causing spiritual and moral crises. Such a radical shift in interpretation was made possible by certain modern philosophical thoughts that led to the notion that not the word but the spirit of the scripture is significant for right understanding. These thoughts included antipathy to church religion and to ritual, emphasis on internally experienced religion, tendency to differentiate between esoteric and exoteric teaching and religious universalism.
Návaznosti
GA401/03/1553, projekt VaVNázev: Orientalismus a jeho vliv na konverzi k asijským náboženstvím: akulturace buddhismu a hinduismu v České republice
Investor: Grantová agentura ČR, Orientalismus a jeho vliv na konverzi k asijským náboženstvím: akulturace buddhismu a hinduismu v České republice
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 09:06