HAJNÁ, Věra a Šárka PORTEŠOVÁ. Rodinné prostředí a sebepojetí intelektově nadaných dětí. Brno: Psychologický ústav AV ČR, 2005. poster.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Rodinné prostředí a sebepojetí intelektově nadaných dětí
Název anglicky Family environment and the self-concept of intellectually gifted children
Autoři HAJNÁ, Věra (203 Česká republika) a Šárka PORTEŠOVÁ (203 Česká republika, garant).
Vydání Brno, poster, 2005.
Nakladatel Psychologický ústav AV ČR
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Audiovizuální tvorba
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/05:00014056
Organizační jednotka Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky gifted children; multidimensional self-concept; global self-esteem; family relationships
Štítky family relationships, gifted children, global self-esteem, multidimensional self-concept
Změnil Změnila: Mgr. Věra Konečná, Ph.D., učo 14655. Změněno: 27. 1. 2006 14:38.
Anotace
Rodinné prostředí determinuje vývoj nadaného dítěte. Nejužší sociální prostředí ovlivňuje osobnostní vlastnosti každého jedince, včetně sebepojetí. Zkoumání rodinného prostředí a sebepojetí nadaných dětí je jedním z témat výzkumu nadaných dětí v ČR, jež v současnosti probíhá na FSS MU v Brně. Na výzkumu participovalo 49 nadaných dětí a 60 dětí kontrolní skupiny průměrného věku 8,08 roků. Děti byly do skupin rozděleny podle výkonu v Ravenových barevných progresivních matricích (IQ = 130). Úroveň multidimenzionálního sebepojetí a globálního sebehodnocení jsme zjišťovali pomocí testu sebepojetí pro děti S. Harterové. Údaje o rodinném prostředí jsme získali z rozhovoru, kresby rodiny a Testem rodinných vztahů A. Beneové. Výsledky našeho výzkumu ukazují souvislosti mezi úrovní sebehodnocení a kvalitou citových vztahů v rodině u nadaných dětí i kontrolní skupiny, v některých dimenzích sebepojetí nacházíme rozdíly mezi oběma skupinami. Potvrzuje se nejen důležitost kladných citových vazeb s oběma rodiči, ale také důležitost vztahu s kamarádem.
Anotace anglicky
Family environment determines the development of the gifted child. The closest social environment influences the personal characteristics with the conclusion of the self-concept. The investigation of the family environment and the self-concept is one part of the research of the gifted in the Czech Republic. 49 gifted children and 60 children from the control group were participated in this research. Children were divided into the groups due to their achievement in the Ravens Coloured Progressive Matrices. We used Harters Self-Perception Profile for Children to find out the level of the self-concept, we used also the Test of family relationships Antony-Bene, Family Drawing and the interview to find out the informations about family environmnent. The results of our research show the link between the level of the self-esteem and the quality of family relationships of the gifted and the non-gifted as well. The research confirms the importance of the positive emotional attachment with the parents and also the importance of the relation to a friend.
Návaznosti
MSM0021622406, záměrNázev: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
VytisknoutZobrazeno: 2. 8. 2024 14:44