C 2005

Niezamierzone skutki "komunikacyjnej ideologii" w kontekscie spoleczenstwa informacyjnego

VOLEK, Jaromír

Základní údaje

Originální název

Niezamierzone skutki "komunikacyjnej ideologii" w kontekscie spoleczenstwa informacyjnego

Název česky

Nezamýšlené důsledky komunikační ideologie v kontextu informační společnosti

Název anglicky

The Unanticipated Consequences of Communication Ideology in the Context of Information Society

Autoři

VOLEK, Jaromír (203 Česká republika, garant, domácí)
Dobek-Ostrowska (redakcja).

Vydání

Wroclaw, Media masowe w demokratyzujacych sie systemach politycznych. W drodze do wolnosci slowa i mediow, od s. 37-60, 23 s. Komunikowanie i media. 2005

Nakladatel

Wydawnictwo Uniwersytetu Wroclawskiego

Další údaje

Jazyk

polština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

Písemnictví, masmedia, audiovize

Stát vydavatele

Polsko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/05:00028926

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

83-229-2697-9

Klíčová slova anglicky

information society; information ideology; information isolationism;

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 14. 3. 2011 21:35, PhDr. Jaromír Volek, Ph.D.

Anotace

V originále

W niniejszym tekcie staralimy si wskaza jak ideologia komunikacyjna spoeczestwa informacyjnego wpywa na charakter interakcji midzy ludmi w póno-modernistycznych spoeczestwach, wzgldnie jakie nieprzewidzialne nastpstwa wynikaj z stosowania nowych informacyjnych i komunikacyjnych technologii, zwaszcza w zwizku z fenomenem izolacjonizmu elektronicznego. Wspóczesn ideologi komunikacyjn wypenia nastpujce trendy spoeczne, które s równoczenie produktem tej ideologii : 1/ gwatowne naronicie symulowanych, spektakularnych informacji, których konsumpcja realizuje si w rodowisku wirtualnym, 2/ narastajca rola kulturowego narcyzmu i ekshibicjonistyczno-podgldackiego stylu prezentacji, 3/ coraz intensywniejsza kontrola midzyludzkich interakcji, która zasila wiadomo komunikowania dokonywanego pod nadzorem, 4/ komodyfikacja informacji powodujca narastanie pierwotnej i wtórnej nierównoci informacyjnej, 5/ izolacjonizm elektroniczny wynikajcy z braku zaufania do dominujcych masowych mediów i wzmacniany ilociowym narastaniem tzw. specjalistycznych kanaów czy maych mediów , 6/ zawanie przestrzeni publicznej, w której dochodzioby midzy jednostkami i grupami odrbnie ukierunkowanymi pod wzgldem wartoci, do akceptacji informacji .

Česky

V tomto textu jsme se pokusili naznait, jak ovlivuje komunikaní ideologie informaní spolenosti povahu mezilidských interakcí v pozdnmoderních spolenostech, respektive jaké nezamýšlené dsledky vyplývají z užívání nových informaních a komunikaních technologií, a to zvlášt ve vztahu k fenoménu elektronického izolacionismu. Souasnou komunikaní ideologii sytí pedevším následující sada sociálních trend, které jsou souasn i produktem této ideologie: 1/ razantní nárst simulovaných, spektakulárních informací, jejichž konzumace se realizuje ve virtuálním prostedí, 2/ sílící role kulturního narcismu a exhibicionisticko/voajérského stylu prezentace, 3/ stále intenzivnjší kontrola mezilidských interakcí, která posiluje vdomím komunikace uskuteované pod dozorem, 4/ komodifikace informací posilující nárst primární i sekundární informaní nerovnosti, 5/ elektronický izolacionismus vycházející z nedvry k dominantním masovým médiím a posilovaný kvantitativním nárstem tzv. specializovaných komunikaních kanál i malých médií, 6/ zužování veejného prostoru, ve kterém by docházelo ke sdílení informací mezi jedinci a skupinami odlišného hodnotového zamení.

Návaznosti

GA403/02/0136, projekt VaV
Název: Český novinář - portrét lidí, kteří pracují v české žurnalistice, a jejich práce
Investor: Grantová agentura ČR, Český novinář - portrét lidí, kteří pracují v české žurnalistice, a jejich práce