KUČEROVÁ, Hana, Martina KUNOVSKÁ, Radovan PŘIKRYL, Petra NAVRÁTILOVÁ a Michal ČERNÍK. Profil kognitivního poškození u schizofrenních pacient a pacient s depresivní poruchou. eská a slovenská psychiatrie. Praha, 2005, roč. 101, č. 8, s. 412-421. ISSN 1212-0383.
Originální název Profil kognitivního poškození u schizofrenních pacient a pacient s depresivní poruchou
Název česky Profil kognitivního poškození u schizofrenních pacient a pacient s depresivní poruchou
Název anglicky Profile of cognitive functions in patients with depression and schizophrenia
Autoři KUČEROVÁ, Hana (203 Česká republika, garant), Martina KUNOVSKÁ (203 Česká republika), Radovan PŘIKRYL (203 Česká republika), Petra NAVRÁTILOVÁ (203 Česká republika) a Michal ČERNÍK (203 Česká republika).
Vydání eská a slovenská psychiatrie, Praha, 2005, 1212-0383.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/05:00018996
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky depression; cognitive deficit; neuropsychological tests; schizophrenia
Štítky cognitive deficit, Depression, neuropsychological tests, schizophrenia
Změnil Změnila: prof. PhDr. Hana Přikrylová Kučerová, Ph.D., učo 23265. Změněno: 30. 6. 2008 11:11.
V provedené studii jsme potvrdili deficit kognitivních funkcí u obou neuropsychiatrických onemocnní, i když v odlišné závažnosti a hloubce, co se týe jednotlivých sledovaných parametr. Výsledky výzkumu ukázali, že výkon len skupiny schizofrenních pacient byl statisticky signifikantn nižší v testu inteligence; v testu pamti nebyl signifikantní rozdíl mezi obma skupinami, i když jisté trendy nižšího výkonu se nacházely u pacient se schizofrenií; v testu exekutivních funkcí byl statisticky signifikantní rozdíl u dimenze Odezev na konceptuální úrove, u jiných dimenzí nebyl rozdíl nalezen, ale v tomto testu skórovali he pacienti s depresivní poruchou; v testu slovní plynulosti nebyl potvrzen signifikantní rozdíl, skupina schizofrenních nemocných však podala nižší výkon; v testech pozornosti jsme také nenalezli statisticky signifikantní rozdíl, nižší výkony podávali schizofrenní nemocní; statisticky signifikantní rozdíl byl nalezen v testech reakních as na vizuální i auditivní podnty, kdy výrazn horší výkon podávala skupina pacient s depresivní poruchou.
Anotace anglicky
In our study we confirmed the existence of cognitive deficit in patients with depression and schizophrenia. Cognitive dysfunction had different intensity and depth in depression and in schizophrenia and different parameters of cognition were impaired. Our results manifested that performance of patients with schizophrenia was statistically lower in test of intelligence; there were no difference in memory test, even though certain trends to lower performance we found in patients with schizophrenia; in test of executive functions was statistically significant difference in dimension of Conceptual level responses, in other dimension was no difference, but patients with depression had inferior performance; in verbal fluency test was no statistically significant difference in both groups, patients with schizophrenia had lower performance; attention there was no statistically significant difference in both groups, worse performance we found in patients with schizophrenia; statistically significant difference was found in reaction time on both stimulus, visual and auditory stimulus, when markedly worse performance was found in patients with depression.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
NR7990, projekt VaVNázev: Ověření a posouzení dynamiky profilu kognitivních funkcí u nemocných s depresivní a schizofrenní poruchou.
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Ověření a posouzení dynamiky profilu kognitivních funkcí u nemocných s depresivní a schizofrenní poruchou
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 09:40