PORTEŠOVÁ, Šárka. Čeho se nadané děti boji (What are the gifted afraid of?). In Specifiká vývinu a realizácia potenciálu nadaných dětí. Bratislava. Bratislava: Asklepios, 2005, p. 77-80. ISBN 80-7167-087-1.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Čeho se nadané děti boji
Name in Czech %Ceho se nadané děti bojí? Specifiká vývinu a realizacia potenciálu nadaných dětí.
Name (in English) What are the gifted afraid of?
Authors PORTEŠOVÁ, Šárka (203 Czech Republic, guarantor).
Edition Bratislava. Bratislava, Specifiká vývinu a realizácia potenciálu nadaných dětí. p. 77-80, 4 pp. 2005.
Publisher Asklepios
Other information
Original language Czech
Type of outcome Proceedings paper
Field of Study 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Country of publisher Slovakia
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14230/05:00013070
Organization unit Faculty of Social Studies
ISBN 80-7167-087-1
Keywords in English gifted; fears
Tags fears, gifted
Changed by Changed by: doc. PhDr. Šárka Portešová, Ph.D., učo 2024. Changed: 18/1/2006 11:43.
Abstract
Strachy jsou normální součástí života každého dítěte. Výzkumy v oblasti vývojové psychologie poukazují na existenci jistých zákonitostí ve vývoji dětských strachů. Současný výzkum dokazuje, že vývoj dětských strachů sleduje určitá stádia – mladší děti se nejčastěji obávají jistých druhů zvířat, strašidel a monster. Teprve v období adolescence se strachy stávají méně egocentrické a více zaměřené ke globálním ohrožení. V prezentovaném výzkumu se zaměřujeme na zmapování strachů u mimořádně nadaných dětí mladšího školního věku. Výzkum naznačuje, že akcelerovaný kognitivní vývoj a větší přístup k informacím, které se běžným vrstevníkům těchto dětí obvykle v dané vývojové etapě nedostávají, způsobuje časnější nástup strachů spíše globálních (vesmírné či přírodní katastrofy), než by se dalo očekávat na základě chronologického věku dětí.
Abstract (in English)
Presented research is a part broadly composed longitudinal study of socio-emotional characteristics and adjustment of intelectually gifted children in the Czech Republic. The core question of presented research is wheather intelectually gifted primary school children ( N = 57 children) have different kinds of fears because of their advanced cognitive abilities, different experiences, precouscious readings abilities and more sophisticated interests and hobbies. The method „Cake of fears“ was used to give children tool to freely display their fears and perceived freithfullness. Statistical analyses shows, that fears of gifted children are very different from fears of control sample children. Possible explanations of these findings, relationships to cognitive maturity of gifted children are discussed.
Links
GP406/02/D143, research and development projectName: Sociabilita a emocionalita u intelektově nadaných dětí
Investor: Czech Science Foundation, Sociability and emotionality of intelectually gifted children
PrintDisplayed: 31/5/2024 16:33