2005
The Influence of Urbanization on the Behavior of Dogs in the Czech Republic
BARANYIOVÁ, Eva, Antonín HOLUB, Mojmír TYRLÍK, B. JANÁČKOVÁ, M. ERNSTOVÁ et. al.Základní údaje
Originální název
The Influence of Urbanization on the Behavior of Dogs in the Czech Republic
Název česky
Vliv urbanizace na chování psů v ČR
Autoři
BARANYIOVÁ, Eva (203 Česká republika, garant), Antonín HOLUB (203 Česká republika), Mojmír TYRLÍK (203 Česká republika, domácí), B. JANÁČKOVÁ (203 Česká republika) a M. ERNSTOVÁ (203 Česká republika)
Vydání
Acta Veterinaria, Brno, Veterinaární a farmaceutická universita, 2005, 0001-7213
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
40200 4.2 Animal and Dairy science
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor
Impact factor: 0.353
Kód RIV
RIV/00216224:14210/05:00031365
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
UT WoS
000232717000011
Klíčová slova anglicky
Behavioral traits; rural and urban living; human-animal bond
Změněno: 27. 1. 2011 16:47, doc. PhDr. Mojmír Tyrlík, Ph.D.
V originále
The aim of this study was to evaluate the influence of urbanizationin the CR upon the coexistenceof domesticated dogs and their owners. We divided the data from a questionaire (distributed to owners of the dogs) into rural (164) and urban (132). households. We concluded that, althoughthe characteristics of co-existenceof people and their dogs under study have different biological significance, it is obvius that in urbanized environmentof Czech society as this coexistence became more intimate. Furthermore, hoseholds members changed their behaviour more than thier dogs. This transformation of behaviour notwithstanding, with even more rapid urbanizationof human society, dogs are still viewed asdesirable and suitable companions for human. No dobt, this is because dogs possess an outstandingsocial cognition vis-á-vis people and even in an urban environmentthey are able to aptand thrive under new conditions of the inter-species co-existence, i.e. contributing to the human - animal bond.
Česky
Předmětem našeho zájmu bylo hodnocení vlivu urbanizace české společnosti na její soužití se psy. Za tím účelem jsme soubor, o němž jsme již referovali (Baranyiová et al. 2001, 2004), rozdělili do dvou skupin, na venkovskou (R) (n = 164) a městskou (U) (n = 132). V první žili psi v rodinných domcích s výběhem, v druhé v bytech městských nájemných domů. Potřebná data jsme získávali pomocí dotazníků. I když fyzikální a sociální tlaky na U skupinu psů, vyplývající z trvalého pobytu v malých nikách městských nájemních bytů, byly velmi silné (české sídlištní byty jsou sice komfortní, ale menší než v četných zemí Evropy), zjistili jsme v U prostředí průkazné změny jen u 24 (27,9%) z 86 analyzovaných znaků. Z toho se jich však jen 7 (16,7%) týkalo z 42 projevů chování psů. O ostatních 44 sledovaných parametrech rozhodovali lidé, členové domácností. V této kategorii jsme zaznamenali 17 významných změn. Jejich podíl byl tudíž ve srovnání s diferencemi v chování U psů víc než dvojnásobný, činil 38,6%. Závěrem možno konstatovat, že třebaže mají sledované znaky soužití lidí a psů různý biologický význam, je zřejmé, že u nás v U prostředí koexistence psů a lidí nabyla na intenzitě, jejich vzájemné kontakty na těsnosti a že členové domácností postupují více změn svého jednání než jejich psi. Přesto jsou psi ve stále rychleji probíhající urbanizaci lidských societ pokládání za vhodné, žádoucí společníky. Mají totiž vynikající sociální kognici znalostí lidí a jsou s to se v urbanizovaném prostředí novým podmínkám mezidruhového svazku s lidmi i adaptovat.