ŠUPÁLKOVÁ, Veronika, Jiří PETŘEK, Jan VÍTEČEK, Ladislav HAVEL, Jitka PETRLOVÁ, Radka MIKELOVÁ, Libuše TRNKOVÁ, Vojtěch ADAM, David POTĚŠIL, Josef ZEHNÁLEK a René KIZEK. Jednoduchá, rychlá a senzitivní detekce salicylátů v pivu pomocí elektroanalytických technik. In Sborník příspěvků X. pracovního setkání biochemiků a molekulárních biologů. Brno: Masarykova Universita, 2006, s. 94-95, 110 s.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Jednoduchá, rychlá a senzitivní detekce salicylátů v pivu pomocí elektroanalytických technik
Název česky Jednoduchá, rychlá a senzitivní detekce salicylátů v pivu pomocí elektroanalytických technik
Název anglicky Easy, rapid and sensitive determination of salicylates in beer using electroanalytical techniques
Autoři ŠUPÁLKOVÁ, Veronika (203 Česká republika), Jiří PETŘEK (203 Česká republika), Jan VÍTEČEK (203 Česká republika), Ladislav HAVEL (203 Česká republika), Jitka PETRLOVÁ (203 Česká republika), Radka MIKELOVÁ (203 Česká republika), Libuše TRNKOVÁ (203 Česká republika, garant), Vojtěch ADAM (203 Česká republika), David POTĚŠIL (203 Česká republika), Josef ZEHNÁLEK (203 Česká republika) a René KIZEK (203 Česká republika).
Vydání Brno, Sborník příspěvků X. pracovního setkání biochemiků a molekulárních biologů, od s. 94-95, 110 s. 2006.
Nakladatel Masarykova Universita
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10405 Electrochemistry
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/06:00015606
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky determination; salicylates; beer; electroanalytical techniques
Štítky beer, determination, electroanalytical techniques, salicylates
Změnil Změnila: prof. RNDr. Libuše Trnková, CSc., učo 1027. Změněno: 20. 6. 2008 13:03.
Anotace
ÚVOD: Salicyláty (kyselina salicylová SA, kyselina acetylsalicylová AcSA) byly používány jako analgetikum ve formě kůry z vrb již v dobách Hippokrata, a jejich protihorečkový efekt byl rozpoznán před více než 200 lety. Konkrétně AcSA (nebo také aspirin) je používána od roku 1890 pro léčbu různých zánětlivých onemocnění. Byl také prokázán příznivý terapeutický vliv aspirinu při různých kardiovaskulárních chorobách. Kromě výše popsaného účinku salicylátů na lidských organismus je těchto sloučenin dále hojně využíváno v řadě nápojů a potravinách jako konzervační přísady, kde však vyšší koncentrace mohou být na druhou stranu toxické nebo vyvolávat alergické reakce. Cílem této práce bylo studovat elektrochemické chování SA a AcSA na povrchu uhlíkové pastové elektrody (CPE) a na uhlíkové tužkové elektrodě (GPE) pomocí square wave voltametrie (SWV). Metodu následně využít pro stanovení SA a AcSA v potravinách a nápojích (např. pivo), farmaceutickém přípravku a kůře různých druhů vrb. MATERIÁLY A METODY: Elektrochemické měření pomocí square wave voltametrie byla prováděna na přítroji AUTOLAB Analyser spojeného s VA-Stand 663. Byl použit tříelektrodový systém a skládal se z uhlíkové pastové/uhlíkové tužkové elektrody jako pracovní elektrody s plochou 0,4 mm2, Ag/AgCl/3 mol.l-1 KCl elektrody jako referenční elektrody a uhlíkové elektrody jako pomocné. Vzorky piva byly zakoupeny v běžném obchodě a uchovány při 4 C do doby analýzy. Před analýzou byly vzorky 100 x zředěny. VÝSLEDKY A DISKUSE: V naší práci jsme studovali SA na pracovní uhlíkové pastové elektrodě pomocí SWV v pufrovaném prostředí. Ze získaných experimentálních výsledků jasně vyplývá, že nejvhodnější nastavení elektroanalytické metody byla frekvence 260 Hz, amplituda 50 mV a potenciálový krok 10 mV. Získaný detekční limit pro SA byl 1,3 ng/ml. Dále jsme naši metodu aplikovali na přímé stanovení SA ve Aspirinu. Zjistili jsme, že analyzované léčivo obsahuje 3-5 % SA. Dále jsme navrhli metodu pro nepřímé stanovení AcSA a aplikovali jsme ji pro analýzu farmaceutického přípravku. Stanovené množství AcSA bylo v dobré shodě s deklarovaným množstvím. Na závěr jsme použili GPE pro stanovení SA v různých druzích vrb a vzorcích piva. Nejvyšší obsah SA byl objeven v kůře S. laponum (2986ug/g svěží hmotnosti). Ze získaných výsledků vyplývá, že vzorek piva obsahoval SA v množství 0,89 ug.ml-1. ZÁVĚR: Elektrochemické techniky, konkrétně použitá sguare wave voltametrie, představují vysoce selektivní a nepříliš drahý analytický nástroj pro stanovení kyseliny salicylové na uhlíkových elektrodách. Navržený postup SWV analýzy SA je možné využít pro analýzu obsahu SA v rostlinných extraktech a nápojích.
Anotace anglicky
Easy, rapid and sensitive determination of salicylates in beer using electroanalytical techniques
Návaznosti
GP525/04/P132, projekt VaVNázev: Studium obranných mechanismů rostlin při stresu způsobeném těžkými kovy
VytisknoutZobrazeno: 20. 7. 2024 12:21