BĚLKA, Luboš. Jamův soud: tibetský obraz pekla. In Kováč Milan - Kovács Attila - Podolinská Tatiana, eds. Cesty na druhý svet. Bratislava: Chronos, 2005, s. 42-53. ISBN 80-89027-15-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Jamův soud: tibetský obraz pekla
Název anglicky Yamas Tribunal: Vision of Hell in Tibet
Autoři BĚLKA, Luboš (203 Česká republika, garant).
Vydání Bratislava, Kováč Milan - Kovács Attila - Podolinská Tatiana, eds. Cesty na druhý svet, od s. 42-53, 12 s. 2005.
Nakladatel Chronos
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 60300 6.3 Philosophy, Ethics and Religion
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14210/05:00013281
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 80-89027-15-6
Klíčová slova anglicky Yama; Hell; Tibetan Buddhism; Eschatology
Štítky eschatology, Hell, Tibetan Buddhism, Yama
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. PhDr. Luboš Bělka, CSc., učo 1764. Změněno: 16. 2. 2008 12:36.
Anotace
Tibetské buddhistické pojetí pekla zahrnuje také soudce zemřelých Jamu. Tato postava není původní tibetská či buddhistická, ale je převzata, stejně jako představa posmrtného soudu, ze starší tradice védské. Pobyt v peklech, trest za špatné skutky, je vždy založen jeho rozsudkem a délka trestu je vždy konečná, buddhistické pojetí pekel nezná věčné pekelné zatracení. Informace o tibetském buddhistickém pojetí pekla je možné získat jak z textů, tak i z jejich rozmanitých výtvarných zobrazení, která jsou buď ve formě ilustrací k textům, především k Tibetské knize mrtvých nebo se jedná o spodní část kola života (sa. bhavačakra). V příspěvku je poprvé publikován jeden vzácný typ zobrazení pekel a Jamova soudu, jedná se o druh obrazu, který nepojímá pekla v kontextu klasického kruhového zobrazení bhavačakry. Dále jsou zde diskutovány otázky lokalizace pekel, vztah onoho světa, pekel a termínu mezistav bardo, zejména pak v souvislosti s konceptem normativního a žitého buddhismu.
Anotace anglicky
Tibetan Buddhist conception of hells includes also the Judge of the Dead Dharmaraja Yama. The figure is not of Tibetan or Buddhist origin; we can trace back the concept of the afterlife judgement as far as the old Vedic tradition. The hells are full of suffering, torture and all kinds of pain, while the cold hells are much worse than the hot ones. The information about Tibetan Buddhist conception of hells comes from various texts and visual depictions including illustrations to texts like Tibetan Book of the Dead or a picture of the lower part of the wheel of life (Sa. Bhavachakra). In this contribution, a rare picture of hells with Yama's judgement is published for the first time. In the article, such topics are discussed as the localization of the hells, the relationship between the hells and other world, the concept of the intermediate state (Tib. Bardo) especially in context of normative and lived Buddhism or Nirvana oriented and Karma oriented Buddhism.
Návaznosti
GA401/05/2744, projekt VaVNázev: Obraz a text v buddhismu: tibetská a mongolská ikonografie
Investor: Grantová agentura ČR, Obraz a text v buddhismu: tibetská a mongolská ikonografie
VytisknoutZobrazeno: 27. 4. 2024 00:33