2006
POLYMORFIZMUS GENU PRO DOPAMINOVÝ PŘENAŠEČ A JEHO VZTAH K PATOGENEZI ADHD
ŠTAIF, Radim, Pavel THEINER, Renáta PITELOVÁ, Ivana DRTÍLKOVÁ, Omar ŠERÝ et. al.Základní údaje
Originální název
POLYMORFIZMUS GENU PRO DOPAMINOVÝ PŘENAŠEČ A JEHO VZTAH K PATOGENEZI ADHD
Název česky
POLYMORFIZMUS GENU PRO DOPAMINOVÝ PŘENAŠEČ A JEHO VZTAH K PATOGENEZI ADHD
Název anglicky
VNTR polymorphism of dopamine transporter in pathogenesis of ADHD
Autoři
ŠTAIF, Radim (203 Česká republika, garant), Pavel THEINER (203 Česká republika), Renáta PITELOVÁ (203 Česká republika), Ivana DRTÍLKOVÁ (203 Česká republika) a Omar ŠERÝ (203 Česká republika)
Vydání
Psychiatrie, Praha, Tigis, 2006, 1212-6845
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
Genetika a molekulární biologie
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/06:00018851
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky
ADHD; DAT1; gene; polymorphism; VNTR
Štítky
Změněno: 1. 3. 2007 17:10, prof. RNDr. Omar Šerý, Ph.D.
V originále
Polymorfizmus VNTR (variable number tandem repeat) genu pro dopaminový přenašeč (DAT1) je dáván do přímé souvislosti s ADHD (attention deficit hyperactivity disorder). Ve studiích bylo prokázáno, že uvedený polymorfizmus ovlivňuje funkci dopaminového přenašeče, který zabezpečuje zpětné vychytávání dopaminu ze synaptické štěrbiny a je hlavním místem působení stimulancií. Opakující se sekvence 40-bp se v genu pro DAT1 vyskytuje nejčastěji v 7-11 kopiích. Homozygotní osoby nesoucí dlouhé repetitivní alely mají dle některých výzkumů horší odpověď na léčbu stimulancii, ve srovnání s jedinci, kteří mají krátké alely tohoto polymorfizmu. Desetinásobná repetice je pokládána za rizikový faktor vzniku ADHD. Tato repetitivní sekvence se stala nejčastěji studovaným polymorfizmem genu pro DAT1. V naší asociační studii jsme zkoumali zastoupení genotypových a alelických frekvencí genu pro DAT1 u skupiny chlapců s ADHD a u kontrolní skupiny. Do souboru chlapců s ADHD (118 osob) byli dle kritérií DSM-IV a MKN-10 zařazeni chlapci hospitalizovaní nebo ambulantně léčení na dětském oddělení Psychiatrické kliniky v Brně Bohunicích, v Dětské nemocnici v Černých Polích a v Dětské psychiatrické léčebně ve Velké Bíteši. Skupinu kontrolní (153 osob) tvořili chlapci brněnských základních škol vybraných na základě Connersových dotazníků CPQ a CTQ. Z bukální tkáně nebo krve byla vyizolována genomová DNA komerčně dostupnými kity. Vyizolovaná DNA posloužila jako templát pro řetězovou polymerázovou reakci (PCR). Výsledné produkty byly genotypizovány na 2% agarózovém gelu EliPhore barveném ethidiumbromidem. Získaná data byla statisticky zpracována. V obou skupinách byla nejhojněji zastoupena 10-repetitivní alela a genotyp 10/10. Genotyp 10/10 byl nalezen u 66 osob ADHD skupiny (55,9%) a u 86 osob skupiny kontrolní (56,2%). Celkově jsme zjistili menší výskyt repetitivních alel 8, 9 a 11. Zkoumané skupiny osob se statisticky významně nelišily v alelických ani genotypových frekvencích. Statisticky významný rozdíl mezi skupinami jsme objevili pouze u genotypů 7/10, 8/10 a 10/11. Pomocí F-exact testu bylo zjištěno, že výskyt těchto genotypů se statisticky signifikantně liší mezi skupinou chlapců v kontrolní skupině a skupinou hyperaktivních chlapců (p = 0,0063 jednostranný test, p = 0,0127 oboustranný test). V naší práci jsme potvrdili vztah mezi VNTR polymorfizmem genu pro DAT1 a ADHD.
Anglicky
Attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) is a multifactorial disorder with significant genetic contribution. In the past few years, interest in the molecular psychiatry genetics of ADHD has grown enormously, with many groups searching for susceptibility genes. Dopamine genes have been the initial candidates based on the site of the action of the psychostimulant drugs. We have investigated whether there is an association between ADHD and VNTR polymorphism of DAT1. The aim of our case-control study was to determine whether the ADHD boys (118) have different genotype and alelic frequencies of examined genes compared to controls (153). The statistical analysis using Fisher exact test did not confirme the association of the previously possitive investigated 10-repeat allele or 10/10 genotype of DAT1 gene (p = 0.531). However, we found the association of long 10/11 genotype of DAT1 gene (p = 0.0063 and p = 0.0127). The difference in the frequency of 10/11 genotype may signify that rare 11 allele may increase higher risk of ADHD.
Návaznosti
NF6520, projekt VaV |
|