MALÝ, Tomáš. "...nechtěje tomu, aby jací soudové a nevole po mé smrti byly..." (Dědická praxe a pozůstalostní konflikty v raně novověké Chrudimi). In Chrudimský vlastivědný sborník 8. Chrudim: Regionální muzeum v Chrudimi, 2004. s. 55-100. ISBN 80-903265-2-8.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název "...nechtěje tomu, aby jací soudové a nevole po mé smrti byly..." (Dědická praxe a pozůstalostní konflikty v raně novověké Chrudimi).
Název anglicky Inheritance practice and disputes in early modern town Chrudim
Autoři MALÝ, Tomáš (203 Česká republika, garant).
Vydání Chrudim, Chrudimský vlastivědný sborník 8, s. 55-100, 2004.
Nakladatel Regionální muzeum v Chrudimi
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor History
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW Fulltext
Organizační jednotka Filozofická fakulta
ISBN 80-903265-2-8
Klíčová slova anglicky Chrudim;16th-18th centuries;last wills;inheritance practice;inheritance disputes;family strategies;position of heirs
Štítky 16th-18th centuries, Chrudim, family strategies, inheritance disputes, inheritance practice, last wills, position of heirs
Změnil Změnil: Mgr. Tomáš Malý, Ph.D., učo 22854. Změněno: 20. 4. 2009 14:48.
Anotace
Rozbor 850 závětí a řady záznamů z pozůstalostních jednání v prostředí královského města Chrudimi v 16.-18. století. Studie se věnuje dědicko-právní praxi v souvislosti s rodinnými strukturami a pohlavím testátorů: postavení jednotlivých dědiců (ženy, vlastní i nevlastní děti aj.), dědické strategie v rámci rodiny, fenomén vydědění. Druhou část tvoří pojednání o pozůstalostních sporech, a to jak z obecnějšího hlediska, tak i na základě dvou detailně dokumentovaných případů.
Anotace anglicky
An analysis of 850 wills and other sources from probate proceedings in the royal town Chrudim during the 16th-18th centuries. The paper is attended to the inheritance practice in connection with family structures and a sex of testators: the position of individual heirs (spouses, children and stepchildren etc.), the inheritance strategies within a family, the phenomenon of disinheritance. The second part of the study follows the inheritance disputes, both from the more general point of view and on the basis of two in detail described cases.
VytisknoutZobrazeno: 19. 10. 2019 09:36