D 2006

Platinova cytostatika a detekce jejich mozne interakce s DNA

ADAM, Vojtěch, Jitka PETRLOVÁ, David POTĚŠIL, H. BINKOVÁ, Z. HORÁKOVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Platinova cytostatika a detekce jejich mozne interakce s DNA

Název česky

Platinova cytostatika a detekce jejich mozne interakce s DNA

Název anglicky

Platinum medicaments and detection their possible interaction with DNA

Autoři

ADAM, Vojtěch (203 Česká republika), Jitka PETRLOVÁ (203 Česká republika), David POTĚŠIL (203 Česká republika), H. BINKOVÁ (203 Česká republika), Z. HORÁKOVÁ (203 Česká republika), Josef ZEHNÁLEK (203 Česká republika), Libuše TRNKOVÁ (203 Česká republika, garant), Bernd SURES (276 Německo), Přemysl LUBAL (203 Česká republika) a René KIZEK (203 Česká republika)

Vydání

první. Brno, XXX. Brnenske onkologicke dny, od s. 81-84, 400 s. 2006

Nakladatel

Masarykuv onkologicky ustav

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

10405 Electrochemistry

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/06:00015737

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

ISBN

80-86793-06-0

Klíčová slova anglicky

Metalothionein; Platinum cytostatika; DNA; Interaction; Biosensor; blood serum;
Změněno: 26. 6. 2006 13:49, Ing. Radka Mikelová, Ph.D.

Anotace

V originále

Úvod Platinové komplexy hrají důležitou roli v chemoterapii různých zhoubných nádorů [1,2]. Biologická aktivita prvního cytostatika založeného na platině cisplatiny (cis-diamminodichloroplatina(II)), které je stále jedním z nejvíce používaných cytotoxických agens, byla objevena již v roce 1965 Rosenborgem během studia vlivu elektrického proudu na růst bakterií [3]. Během následujících 40 let byly syntetizovány a testovány stovky platnatých a platičitých komplexů jako možná protirakovinová léčiva. Díky intenzivnímu vývoji v této oblasti bylo vyvinuto v osmdesátých letech minulého století platinové léčivo druhé generace carboplatina [cis-diammino(1,1-cyklobutan-dikarboxylato)platina(II)] jako méně toxická alternativa k cisplatině vykazující také menší počet vedlejších účinků [4,5]. Dalším zástupcem používaných na platině založených cytostatik je oxaliplatina, která byla navržena v devadesátých letech minulého století jako třetí generace platinových léčiv k překonání rezistence vůči cisplatině a carboplatině. I přesto, že jsou platinová cytostatika úspěšně používána při léčbě nádorových onemocnění více než 30 let, mechanismus jejich biochemického účinku je stále nejasný. Všeobecně akceptovaný názor popisující jejich účinek je, že platinové léčivo indukuje své cytotoxické vlastnosti prostřednictvím vazby do struktury jaderné DNA a následným narušením transkripčních anebo replikačních mechanismů. Chaney et al. a další objevili, že cisplatina, carboplatina a oxaliplatina tvoří stejné typu aduktů na stejných místech ve struktuře DNA. Je tedy nezbytné nejen sledovat koncentraci platinového cytostatika v krvi pacienta, ale také studovat tvorbu Pt-DNA aduktů. Pro samotné stanovení platinových cytostatik bylo navrženo mnoho technik jako HPLC spojená s různými typy detektorů anebo elektrochemické metody. Na druhou stranu pro detekci Pt-DNA aduktů je využíváno technik velmi málo a navíc, biosensor pro detekci Pt-DNA aduktů ještě nebyl nikdy navržen. Na základě výše zmíněných fakt jsme se v této práci rozhodli navrhnout biosensor pro detekci Pt-DNA aduktů. Závěr Vývoj jednoduchých a rychlých sensorů a biosensorů pro stanovení různých látek je jedním z velmi důležitých úkolů bio-analytické chemie. V této práci se nám podařilo navrhnout biosensor pro stanovení Pt-DNA aduktů. Navržený biosensor je schopen analyzovat 100 ng Pt-DNA aduktu v jednom mililitru.

Anglicky

Platinum medicaments and detection their possible interaction with DNA

Návaznosti

GP525/04/P132, projekt VaV
Název: Studium obranných mechanismů rostlin při stresu způsobeném těžkými kovy
MSM0021622412, záměr
Název: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni