ADAM, Vojtěch, Jitka PETRLOVÁ, Radka MIKELOVÁ, Libuše TRNKOVÁ, Bernd SURES, Josef ZEHNÁLEK a René KIZEK. Elektrochemicke studium tvorby aduktu s nukleovymi kyselinami. Časopis lékařů českých. 2006, roč. 145, č. 3, s. 225-225. ISSN 0008-7335.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Elektrochemicke studium tvorby aduktu s nukleovymi kyselinami
Název česky Elektrochemicke studium tvorby aduktu s nukleovymi kyselinami
Název anglicky Electrochemical study of production adducts with nucleic acids
Autoři ADAM, Vojtěch (203 Česká republika), Jitka PETRLOVÁ (203 Česká republika), Radka MIKELOVÁ (203 Česká republika), Libuše TRNKOVÁ (203 Česká republika, garant), Bernd SURES (276 Německo), Josef ZEHNÁLEK (203 Česká republika) a René KIZEK (203 Česká republika).
Vydání Časopis lékařů českých, 2006, 0008-7335.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10405 Electrochemistry
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14310/06:00015740
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky Carbon paste electrode; Biosenzor; DNA; modification; adducts with nucleic acids; cisplatinum;
Štítky adducts with nucleic acids, biosenzor, carbon paste electrode, cisplatinum, DNA, Modification
Změnil Změnila: Ing. Radka Mikelová, Ph.D., učo 176915. Změněno: 26. 6. 2006 14:05.
Anotace
Do životního prostředí vstupuje řada chemických sloučenin, které jsou spojeny s lidskou činností. Významnou skupinu těchto látek představují platinové kovy (jako například platina, osmium anebo ruthenium), které reagují s nukleovými kyselinami za vzniku DNA aduktů. Této schopnosti je již po mnoho let využíváno při vývoji léků s antiproliferativním účinkem jako cisplatina, carboplatina a mnoho dalších, které se aplikují při léčbě rakoviny. Ačkoliv je cisplatina (cis-diaminodichloroplatina(II)) úspěšně používána v chemoterapii rakovinových onemocnění více než-li 25 let, její biochemický mechanismus účinku je stále nejasný. Před vstupem do buňky může být cisplatina vázána fosfolipidy a fosfatidylseriny, které se vyskytují v buněčné membráně. A navíc je v cytoplasmě buňky obsaženo mnoho potenciálních platinu vázajících látek zahrnujících RNA a síru obsahující biomolekuly jako je glutathion a metalothionein. Popsanými mechanismy se buňka brání před vstupem a účinky těžkých kovů a tím pádem i platiny. Terapeutická koncentrace léčiva je proto výrazně odlišná od aplikované dávky. Současným názorem popisujícím působení cisplatiny je, že léčivo cytotoxicky působí prostřednictvím vazby na jadernou DNA (vazba především na guanin). Vzniklý DNA adukt narušuje obvyklou transkripci anebo DNA replikaci. Zatímco komplex oxidu osmičelého je možné využít jako sondy pro detekci změny DNA struktury (konformace, hybridizace). Paleček popsal, že oxid osmičelý vytváří stabilní pyridinový komplex, který se kovalentně váže na pyrimidinové báze DNA. Jako vhodný pyridinový ligand je využíváno 2,2-bipyridinu (bipy) a 1,10-fenanthrolinu (phen). Os,bipy vytváří komplex s jednořetězcovou DNA, zatímco Os,phen tvoří komplex jak s jednořetězcovou tak dvouřetězcovou DNA. Cílem této práce bylo studovat pomocí elektrochemických metod interakce platinových kovů s DNA. Elektrochemické měření bylo prováděno na AUTOLABu (EcoChemie, Holandsko) ve spojení s VA-Stand 663 (Metrohm, Švýcarsko). Adukt DNA s Os,bipy poskytuje katalytický a redukční signál na rtuťové elektrodě . Díky tomuto postupu bylo možné studovat vzniklý DNA adukt v koncentracích pod 1 ng/ml. Pro studium vazby cisplatiny do DNA jsme navrhli metalothioneinový biosenzor. Detekční limit pro Pt-DNA komplex byl 312,5 ng/ml. Navržený platinový biosenzor je využitelný pro studium účinku platinových cytostatik na živé systémy. Sledování skutečné, terapeutické hladiny protirakovinového léčiva pomocí platinového biosenzoru může zvýšit účinnost léčby.
Anotace anglicky
Electrochemical study of production adducts with nucleic acids
Návaznosti
GP525/04/P132, projekt VaVNázev: Studium obranných mechanismů rostlin při stresu způsobeném těžkými kovy
MSM0021622412, záměrNázev: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni
VytisknoutZobrazeno: 30. 7. 2024 09:19