HRADECKÝ, Jan, Radka MIKELOVÁ, Zbyněk PROKOP, Libuše TRNKOVÁ, Jiří DAMBORSKÝ, Vojtěch ADAM a René KIZEK. Vyvoj enzymoveho biosenzoru pro detekci chlorovanych pesticidu. In VI. Mezioborove setkani mladych biologu, biochemiku a chemiku; Sigma-Aldrich. první. Praha: Ceska spolecnost chemicka, 2006, s. 384-385. ISSN 0009-2770.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vyvoj enzymoveho biosenzoru pro detekci chlorovanych pesticidu
Název česky Vyvoj enzymoveho biosenzoru pro detekci chlorovanych pesticidu
Název anglicky A suggestion of enzymatic biosensor for determination of chlorinated pesticides
Autoři HRADECKÝ, Jan (203 Česká republika), Radka MIKELOVÁ (203 Česká republika, domácí), Zbyněk PROKOP (203 Česká republika, domácí), Libuše TRNKOVÁ (203 Česká republika, garant, domácí), Jiří DAMBORSKÝ (203 Česká republika, domácí), Vojtěch ADAM (203 Česká republika, domácí) a René KIZEK (203 Česká republika, domácí).
Vydání první. Praha, VI. Mezioborove setkani mladych biologu, biochemiku a chemiku; Sigma-Aldrich, od s. 384-385, 2 s. 2006.
Nakladatel Ceska spolecnost chemicka
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10405 Electrochemistry
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor Impact factor: 0.431
Kód RIV RIV/00216224:14310/06:00015744
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISSN 0009-2770
Klíčová slova anglicky silver electrode; carbon past electrode; modification; chloride; chlorinated hydrocarbon; electrochemistry
Štítky carbon past electrode, chloride, chlorinated hydrocarbon, electrochemistry, Modification, silver electrode
Změnil Změnil: prof. Mgr. Jiří Damborský, Dr., učo 1441. Změněno: 29. 4. 2011 11:23.
Anotace
Chlorované pesticidy, jako například deriváty DDT, hexachlorbenzenu a řada dalších byly velmi hojně užívány v ochraně rostlin. Je známo, že rezidua těchto pesticidů se v živočišném i lidském organismu ukládají do tukové tkáně, a z ní mohou přecházet do vajec ptáků nebo mateřského mléka savců. Navíc ve větších koncentracích pak mohou způsobovat nádorová onemocnění či neplodnost. Základní rozdělení pesticidů je určeno podle cílové skupiny organismů. Dále členíme pesticidy podle obsahu jedné či více účinných látek. Z chemického hlediska účinná látka může být jak anorganického tak organického původu. Používání anorganických pesticidů se omezuje protože kontaminují životní prostředí. Avšak organické pesticidy jsou stále velmi hojně využívány v ochraně rostlin. Jsou to většinou organofosforové, organochlorové a karbamátové sloučeniny. Působí velmi intenzivně na celý organismus a většinou dlouhodobě. Proto je potřebné vyvíjet jednoduché a přesné nástroje k detekci takových chemických sloučenin. Námi navržený senzor je založený na detekci chloridů na uhlíkové pastové elektrodě anebo elektrodě ze skelného uhlíku, jak ve stacionárním, tak průtokovém systému. V prostředí je koncentrace chlorovaných uhlovodíků velmi nízká, nižší než jsme efektivně schopni změřit na samostatné uhlíkové elektrodě (10-6M). Pro dosažení lepší senzitivity a selektivity bylo možné uhlíkovou pastovou elektrodu modifikovat přídavkem dusičnanu stříbrného. Modifikací elektrody byl limit detekce chloridů snížen až na koncentraci 10-8 M. Takto vytvořenou metodu bylo nutné převést do praxe a navrhnout biosenzor. Toho jsme mohli dosáhnout díky další modifikaci uhlíkové elektrody, tentokrát enzymem dehalogenázou bakterie Pseudomonas paucimobilis. Dehalogenázy byly popsány jako enzymy schopné odštěpovat z halogenovaných uhlovodíků právě halogen. Takto uvolněný halogen je možné analyzovat námi vypracovanou elektroanalytickou metodikou. Sledovali jsme štěpení modelového chlorovaného uhlovodíku (1-chlorhexan). Na základě našich výsledků bylo možné dehalogenázy využít pro navržení nového biosenzoru k detekci chlorovaných pesticidů.
Anotace anglicky
A suggestion of enzymatic biosensor for determination of chlorinated pesticides-presentation on conference VI. Mezioborove setkani mladych biologu, biochemiku a chemiku; Sigma-Aldrich.
Návaznosti
GP525/04/P132, projekt VaVNázev: Studium obranných mechanismů rostlin při stresu způsobeném těžkými kovy
VytisknoutZobrazeno: 29. 5. 2024 03:19