2006
Představa svébytnosti lokálních kultur a její dopad na zdůvodnění odlišných kulturních práv příslušníků etnokulturních menšin a přistěhovalců
SZALÓ, CsabaZákladní údaje
Originální název
Představa svébytnosti lokálních kultur a její dopad na zdůvodnění odlišných kulturních práv příslušníků etnokulturních menšin a přistěhovalců
Název anglicky
The idea of authentic local cultures and its impact on the legitimacy of different cultural rights for ethnocultural minorities and immigrants.
Autoři
SZALÓ, Csaba (203 Česká republika, garant)
Vydání
Brno, Reprezentace zájmů menšin v EU. od s. 68-82, 14 s. 2006
Nakladatel
CDK
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14230/06:00015756
Organizační jednotka
Fakulta sociálních studií
ISBN
807325087X
Klíčová slova anglicky
culture; identity; inclusion; migration
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 17. 4. 2007 22:04, doc. PhDr. Csaba Szaló, Ph.D.
V originále
Rostoucí etnokulturní rozmanitost pozdně-moderních společností je obvykle nahlížena jako zdroj problémů souvisejících s integrací etnokulturních menšin a přistěhovalců do hlavního proudu společnosti. Rostoucí etnokulturní rozmanitost však nevytváří problém ani tak z hlediska integrace menšin a přistěhovalců, nýbrž z hlediska integrace společnosti. Cílem tohoto textu je prozkoumat normativní způsob legitimizace menšinových práv, který je založen na diferenciaci mezi právy příslušníků etnokulturních menšin a právy přistěhovalců. První část zkoumá, jak diskurs týkající se práv menšin je založen na předpokladu, že nároky na určitá práva jsou ospravedlnitelné na základě přináležitost subjektů k vlastní, svébytné místní kultuře. Následující části textu pojedná o tom, jak se koncipuje kulturní příslušnost subjektů z hlediska liberálního kulturalismu. Poslední část se věnuje kritice konceptu societální kultury jako pomyslného místa přináležitosti subjektů.
Anglicky
The growing ethnocultural plurality of late-modern societies is obviously considered for a source of troubles. However, it is necessary to distinguish analytically between (a) the integration of minorities and immigrants, and (b) the integration of society. The following text examines the normative discourse that legitimizes rights of ethnocultural minorities and stresses the symbolic character of the distinction between right of etnocultural minorities and right of immigrants.
Návaznosti
GA403/06/1734, projekt VaV |
| ||
MSM0021622408, záměr |
|