TRNKOVÁ, Libuše, Jana TOPINKOVÁ, Eladia Maria PENA-MÉNDEZ a Josef HAVEL. Spectrophotometric analysis of nucleic acid bases in binary and ternary mixtures by partial least squares and artificial neural networks. In 3rd International Symposium on Computer Applications and Chemometrics in Analytical Chemistry SCAC 2006. Veszprém: University of Veszprém, 2006, s. 7-7. ISBN 963-9696-01-3.
Originální název Spectrophotometric analysis of nucleic acid bases in binary and ternary mixtures by partial least squares and artificial neural networks
Název česky Spektrofotometrická analýza bazí nukleových kyselin v binární a ternární směsi pomocí PLS a ANN
Autoři TRNKOVÁ, Libuše (203 Česká republika, garant), Jana TOPINKOVÁ (203 Česká republika), Eladia Maria PENA-MÉNDEZ (724 Španělsko) a Josef HAVEL (203 Česká republika).
Vydání Veszprém, 3rd International Symposium on Computer Applications and Chemometrics in Analytical Chemistry SCAC 2006, od s. 7-7, 1 s. 2006.
Nakladatel University of Veszprém
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10406 Analytical chemistry
Stát vydavatele Maďarsko
Kód RIV RIV/00216224:14310/06:00019330
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
ISBN 963-9696-01-3
Klíčová slova anglicky artificial neural networks; partial least squares; adenine; cytosine; thymine; UV-Vis spectrophotometry;
Štítky adenine, artificial neural networks, cytosine, partial least squares, thymine, UV-Vis spectrophotometry
Změnil Změnila: prof. RNDr. Libuše Trnková, CSc., učo 1027. Změněno: 20. 6. 2008 12:59.
The contribution shows a comparative study of the use of partial least squares (PLS) and artificial neural networks (ANNs) to analyze nucleic acid bases (adenine - A, cytosine - C, thymine -T) in mixtures by UV-Vis spectrophotometry. Multivariate calibration based on a suitable experimental design (ED) and soft modeling for the quantitative analysis of fully overlapped ultraviolet spectra of A+C binary and/or A+C+T ternary systems were employed. The optimal ANN architecture, enabling to model the system, was established by means of TRAJAN program. Using the multivariate statistical method SIMCA the linearity of the PLS model for dilute solutions containing two or three bases in acetate buffer (pH 4.7) was proved. A combination of the chemometric methods and derivative spectrophotometry was applied. The ability of ANN and PLS to model binary and ternary systems was evaluated on the basis of the root means square error for prediction (RMSEP) and the agreement factor (AF). For the determination of A, C, and T concentrations in binary and/or ternary mixtures, the relative standard deviation was less than 1 %. High predictive potentials of both chemometric methods have been demonstrated.
Anotace česky
Návaznosti
IAA100040602, projekt VaVNázev: Nové přístupy v elektrochemické analýze nukleových kyselin a oligonukleotidů zaměřené na ultrasensitivní mikrodetekci DNA a detekci DNA hybridizace.
Investor: Akademie věd ČR, Nové přístupy v elektrochemické analýze nukleových kyselin a oligonukleotidů zaměřené na ultrasensitivní mikrodetekci DNA a detekci DNA hybridizace
LC06035, projekt VaVNázev: Centrum biofyzikální chemie, bioelektrochemie a bioanalýzy. Nové nástroje pro genomiku, proteomiku a biomedicínu.
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Centrum biofyzikální chemie, bioelektrochemie a bioanalýzy. Nové nástroje pro genomiku, proteomiku a biomedicínu
MSM0021622412, záměrNázev: Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální, regionální a lokální úrovni (INCHEMBIOL) (Akronym: INCHEMBIOL)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Interakce mezi chemickými látkami, prostředím a biologickými systémy a jejich důsledky na globální , regionální a lokální úrovni
VytisknoutZobrazeno: 26. 4. 2024 08:45