PŘIDALOVÁ, Marie. Mezigenerační solidarita a gender (pečující dcery a pečující synové). Gender, rovné příležitosti, výzkum. Praha: Sociologický ústav Akademie věd ČR, 2006, roč. 7, č. 1, s. 1-5. ISSN 1213-0028.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Mezigenerační solidarita a gender (pečující dcery a pečující synové)
Název česky Mezigenerační solidarita a gender (pečující dcery a pečující synové)
Název anglicky Intergenerational solidarity and gender (caregiving daughters and caregiving sons)
Autoři PŘIDALOVÁ, Marie (203 Česká republika, garant).
Vydání Gender, rovné příležitosti, výzkum, Praha, Sociologický ústav Akademie věd ČR, 2006, 1213-0028.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/06:00017284
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky ageing and family; intergenerational solidarity; caregiving
Štítky ageing and family, caregiving, intergenerational solidarity
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Marie Přidalová, učo 18983. Změněno: 19. 11. 2006 18:44.
Anotace
Přehledová studie, zabývající se fenoménem pečujících rodin a zaměřená na genderovou problematiku tohoto jevu. Výchozím bodem je skutečnost, že ženy (dcery především) tvoří většinu všech pečujících osob. Jsou představeny teorie nabízející vysvětlení tohoto zastoupení žen v péči o závislé příbuzné (socializační teorie, teorie nerovných možností na pracovním trhu, teorie preference osoby stejného pohlaví) a zároveň argumenty, které tato vysvětlení nepodporují. Pozornost je věnována způsobům, jakými muži nahlížejí na příbuzenskou odpovědnost, za jakých podmínek a jak se účastní na péči o rodiče. Na pečovatelství je nahlíženo spíše jako na přirozenou vlastnost než na naučenou či získanou schopnost, což ženy staví do pozice, v níž jsou způsobilejší zvládnout péči o starého příbuzného. Autorka se zabývá budoucím vývojem mezigenerační solidarity a možnými změnami.
Anotace anglicky
This review study deals with a phenomenon of adult children`s caregiving for their aging parents and focuses on gender themes in this field. The author provides a general view of the filial responsibility attitudes and the actual behavior. Starting from the fact that women (daughters in particular) form the majority of all caregivers, she presents some of the explanations for this state (socialization theory, theory of men`s and women`s different position in labor market, same-gender preferences theory) and at the same time arguments which do not fully support them. The attention is paid to the ways how men perceive filial obligation, in what circumstances and how they participate in the care of a parent. Caregiving is mainly viewed more as a natural feature than a learnt or gained ability which is supposed to make women more appropriate candidates to undertake it. The author discusses the future of intergenerational solidarity in general and the possible course of changes.
Návaznosti
MSM0021622408, záměrNázev: Reprodukce a integrace společnosti (Akronym: IVRIS)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Reprodukce a integrace společnosti
VytisknoutZobrazeno: 15. 5. 2024 09:06