2006
Can interactive discourse items contribute to the coherence of spoken discourse?
POVOLNÁ, RenataZákladní údaje
Originální název
Can interactive discourse items contribute to the coherence of spoken discourse?
Název česky
Mohou interaktivni diskurzní částice přispět ke koherenci mluveného diskurzu?
Autoři
POVOLNÁ, Renata (203 Česká republika, garant)
Vydání
Slovensko, Nitra, Mačura, M., Miššíková, G. (eds) Trends and Perspectives, 1st Nitra Conference on Discourse Studies, od s. 117-128, 12 s. 2006
Nakladatel
Department of English and American Studies. Faculty of Arts. Constantine the Philosopher University in Nitra.
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
60200 6.2 Languages and Literature
Stát vydavatele
Slovensko
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14410/06:00017929
Organizační jednotka
Pedagogická fakulta
ISBN
80-8094-029-0
Klíčová slova anglicky
interactive discourse items - coherence - spoken interaction - speech situation - discourse function
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 26. 6. 2007 22:05, doc. PhDr. Renata Povolná, Ph.D.
V originále
The contribution indicates that interactive discourse items contribute to the coherence of spoken discourse because they perform functions in spoken interaction which they do not have in the written variety of the language. Owing to these functions, they are important for the smooth flow of spoken interaction. They facilitate the hearers understanding and interpretation of what the current speaker wants to convey and thus participate in establishing coherent discourse. However, there are some differences in the way coherence is achieved in different genres of spoken English, which is reflected in the function interactive D-items perform and in their frequency. These differences are influenced above all by the overall character of the speech situation in a given genre, in which the entire situational context plays a crucial role.
Česky
Příspěvek ukazuje, že interaktivní diskurzní částice příspívají v vytváření koherence v mluveném diskurzu, protože v něm plní diskurzní funkce, které nemají v psané podobě jazyka. Díky diskurzním funkcím jsou důležité pro hladký průběh mluvené interakce. Zajišťují totiž posluchači porozumění a správnou interpretaci toho, co mu chce mluvčí v daném okamžiku sdělit, a tak přispívají k vytváření koherentního diskurzu. Nicméně koherence je dosahováno různě v různých žánrech mluvené angličtiny, což se odráží ve frekvenci a funkci jednotlivých interaktivních částic. Tyto rozdíly jsou ovlivněny především celkovým charakterem dané komunikativní situace, v níž důležitou roli hraje kontext.