KONEČNÝ, Štěpán. Chování českých adolescentů na internetu. In Sborník příspěvků přednesených k 80. výročí založení Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. Brno: MSD spol. s r.o., 2006, s. 77-81. ISBN 80-86633-58-6.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Chování českých adolescentů na internetu
Název anglicky Behavior of Czech Adolescents on the Internet
Autoři KONEČNÝ, Štěpán (203 Česká republika, garant).
Vydání Brno, Sborník příspěvků přednesených k 80. výročí založení Psychologického ústavu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, od s. 77-81, 5 s. 2006.
Nakladatel MSD spol. s r.o.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/06:00017946
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
ISBN 80-86633-58-6
Klíčová slova anglicky Internet communication; chat; lying; adolescent; behavior
Štítky adolescent, behavior, CHAT, Internet communication, lying
Změnil Změnil: Mgr. Štěpán Konečný, Ph.D., učo 20614. Změněno: 19. 12. 2006 14:00.
Anotace
V našem výzkumu jsme se zaměřili na popis rozdílů mezi reálnou a virtuální komunikací, vytváření pocitů viny a reprezentací toho, jak je nemorální jednání vnímáno ostatními uživateli. Data byla sbíráná prostřednictvím rozhovorů, kterých se zúčastnilo 16 respondentů mezi 12-20 lety, 8 dívek a 8 chlapců. Ukazuje se, že adolescenti na internetu zkouší dělat věci, na které by si v běžném životě netroufli. Jako nejvýznamnější faktor se zde jeví anonymita, která je však vnímána ambivalentně - více soukromí a větší možnosti experimentace na úkor pocitu nedůvěry v ostatní uživatele. Jako další významný prvek se pak projevuje specifičnost internetového prostředí, ve kterém se dospívající pohybují, a které umožňuje či naopak znesnadňuje v realitě nežádoucí chování.
Anotace anglicky
This study focuses on description of differences between real and virtual communication and also on a formation of "bein-guilty feelings" and a represantation of how such a behaviour is sensed by the other internet users. Data was collected by means of interviews with 16 participating informants including 8 girls and 8 boys, both aged between 12-20 years. The study reveals that the adolescents venture on doing things which they would not normally risk in the real life. Ambivalently perceived anonymity apperas to be the most meaningful factor - more privacy and more possibilities for experimentation at the expence of a mistrust feeling towards the other users. Another significant factor is a particularity of the internet environment in which the adolesents move, and which provides or, on the contrary, embarrasses their undesirable behaviour in the reality.
Návaznosti
MSM0021622406, záměrNázev: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
VytisknoutZobrazeno: 18. 5. 2024 15:10