KOLEJKA, Jaromír. Krajina a průmysl. Životné prostredie. Bratislava: Slovenská akadémia vied, 2006, roč. 40, č. 4, s. 173-175. ISSN 0044-4863.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Krajina a průmysl
Název česky Krajina a průmysl
Název anglicky Landscape and industry
Autoři KOLEJKA, Jaromír.
Vydání Životné prostredie, Bratislava, Slovenská akadémia vied, 2006, 0044-4863.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10511 Environmental sciences
Stát vydavatele Slovensko
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Pedagogická fakulta
Klíčová slova anglicky landscape - industrial - post-industrial - development
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. RNDr. Jaromír Kolejka, CSc., učo 1107. Změněno: 27. 12. 2006 10:28.
Anotace
Současná lidská společnost je založena na průmyslové výrobě schopné zásobit různé sociální skupiny levnou, užitelnou a masovou produkcí. Technologický pokrok společně se sociálním, ekonomickým a politickým vývojem nutí průmysl stále zdokonalovat výrobu. Nepřekvapuje proto skutečnost, že opuštěné průmyslové areály již nelze dále efektivně využívat.Postindustriální krajina vzniká jako důsledek předchozích průmyslových aktivit. Zatímco v rozvinutých zemích vznikají v důsledku změn na trhu, v České a Slovenské republice jsou do značné míry důsledkem neúspěšné privatizace těžkého, textilního a sklářského průmyslu, podobně jako velkých zemědělských podniků, nadbytečných školních budov, nádraží a kolejišť. Investoři se zdráhají vkládat své peníze do územ, vyžadujících vysoké náklady na odstranění starých zátěží, postrádajících potřebnou infrastrukturu a vyznačující se nízkou životní úrovní a vysokou kriminalitou. Státní orgány se musejí angažovat v revitalizaci postindustriální krajiny, pro níž jsou typické antropogenní tvary reliéfu, znečištěné ovzduší a tepelný ostrov klimatu, antropogenní půdy, množství živočichů a rostlin doprovázejících člověka. Charakteristická jsou zastavěná území určená pro výrobu, bydlení, dopravu a vodní hospodářství. Tento typ krajiny představuje zvláštní případ kulturního dědictví a je nutno jej důkladně prostudovat, než budou přijata opatření a o jeho dalším osudu.
Anotace anglicky
Present human society is based on the industrial production which is able to supply different social classes with cheap, useful and desired products. Technological progress together with social, economic and political development pushes industry to improve its production and behaviour as well. Not surprisingly, the abandoned industrial areas cannot be used efficiently again. Post-industrial landscapes have been formed as territorial remnant of ancient industrial ones. While in the most of developed countries they are the products of market changes, Czech and Slovak Republics are dotted with brownfields that are results of an unsuccessful privatisation of huge enterprises in the heavy industry, glass and textile industry, as well as of large agricultural companies oriented on meat production, unnecessary rail stations and tracks, or oversized school buildings. Investors are reluctant to put money into such areas because of large expenses for mitigation of various kinds of pollution, lack of appropriate infrastructure and low social standards and criminality. The government administration must be involved revitalising of the post-industrial landscape characteristic by typical man-made land forms, warm climatic island, pollution, anthropogenous soils, high numbers of domesticated animals and plants. Typical is the structure of built-up areas used (in the past) for the production, housing, transportation and water management. This kind of landscape represents a special example of human heritage and has to be studied before the decision about its fate will be taken.
VytisknoutZobrazeno: 17. 5. 2024 00:21