2006
Riziková medikace a kontrastní látkou indukovaná nefropatie u pacientů s diabetem a hypertenzí
KRUSOVÁ, Darja, Kamil ŠEVELA, Dana KRÁLOVÁ, Petr ŽÁK, Věra OLŠOVSKÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Riziková medikace a kontrastní látkou indukovaná nefropatie u pacientů s diabetem a hypertenzí
Název anglicky
Risky medication and contrast media-induced nephropathy in patients with diabetes and hypertension
Autoři
KRUSOVÁ, Darja (203 Česká republika, garant), Kamil ŠEVELA (203 Česká republika), Dana KRÁLOVÁ (203 Česká republika), Petr ŽÁK (203 Česká republika) a Věra OLŠOVSKÁ (203 Česká republika)
Vydání
Vnitřní lékařství, 2006, 0042-773X
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/06:00018098
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky
nephropathy; contrast media induced nephropathy; risk factors; preventive measures; ACE inhibitors; furosemide
Štítky
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 4. 1. 2007 10:57, MUDr. Darja Krusová, Ph.D.
V originále
Kontrastní látkou indukovaná nefropatie (CMIN) je spojena s vyšší morbiditou, prodloužením doby hospitalizace a také s celkově zvýšenou mortalitou nemocných. V závislosti na narůstajícím počtu diagnostických a intervenčních radiologických zákroků stoupá prevalence této komplikace. V článku jsou shrnuty dnes známé patofyziologické mechanismy odpovědné za vznik CMIN a rozebrána řada rizikových faktorů, které s sebou nesou možnost častějšího rozvoje kontrastní nefropatie. Jedná se zejména o diabetes mellitus, preexistující renální onemocnění a hypertenzi. Riziko vzniku CMIN se navíc výrazně zvyšuje u pacientů s rizikovou medikací. V naší práci byla touto medikací kombinace ACEI a furosemidu. I když u žádného z pacientů nedošlo ke splnění kritérií pro definici CMIN, prokázali jsme po radiokontrastním vyšetření u podskupiny s touto lékovou kombinací statisticky významný pokles GFR a nárůst PU. Rizikovost této léčby zejména u pacientů s preexistující nefropatií podtrhuje i naznačená závislost relativního nárůstu sérových hladin kreatininu na jeho vstupní hodnotě. Již při indikaci radiokontrastních vyšetření je nutno na možnost vzniku CMIN myslet a předcházet jí také modifikací ovlivnitelných rizikových faktorů, např. eliminací rizikové medikace a v indikovaných případech zavedením preventivních opatření.
Anglicky
Contrastmedia-induced nephropathy (CMIN) is accompanied by high morbidity, lengthy hospitalisation and a higher mortality rate. In proportion to the rising number of diagnostic and interventional radiological procedures, the prevalence of this complication is also rising. The study briefly tackles the currently known pathophysiological mechanisms that lead to CMIN and deals with various risk factors witch increase the probability of development of contrast nephropathy. Among these factors are, in first place, diabetes mellitus, a púre-existing renal illness and hyperetension. In addition, the risk ofdeveloping CMIN sugnificantely increases in patients on risky medication. In our study, this medication was a combination of ACE inhibitors and furosemide. Enen though none of the patients met the criteria defined for CMIN, radiocontrast examination showed a significant statistical decline in GFR and a rise in proteinuria in the sub group which used zhis combined medication.The risk level of this medication especially in patients with pre-existing nephropathy is also underlined by the suggested dependency of the relative rise in the serum levels of creatinine in terms of its input value. It is necessary, as early as the radiocontrast examination is being done, to bare in mind the possibility of CMIN occurring and avoid it also through the modification of the risk factors which can be influenced, e.g. elimination of risky medication and in indicated cases, taking preventove measures.
Návaznosti
MSM0021622402, záměr |
|