D 2006

Vybrané prameny k existenci drážďanské školy

MUTLOVÁ, Petra

Základní údaje

Originální název

Vybrané prameny k existenci drážďanské školy

Název anglicky

Selected Sources on the Existence of the Dresden School

Autoři

MUTLOVÁ, Petra (203 Česká republika, garant)

Vydání

1. vyd. Brno, Querite primum regnum Dei. Sborník příspěvků k poctě Jany Nechutové, od s. 553-560, 640 s. 2006

Nakladatel

Matice moravská, FF MU

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

Písemnictví, masmedia, audiovize

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/06:00018157

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISBN

80-86488-35-7

Klíčová slova anglicky

Middle Ages; Reformation; Hussites; Heresy
Změněno: 6. 1. 2007 12:35, doc. Mgr. Petra Mutlová, M.A., Ph.D.

Anotace

V originále

K takzvané drážďanské škole patřilo několik jedinců, kteří působili v Praze a v Německu před vypuknutím husitských válek na počátku 15. století a měli značný vliv na představitele českého reformního hnutí. Její historie stále vyvolává řadu nejasností a protichůdných interpretací. Otázkou samotné existence školy se příspěvek zabývá v souvislosti se snahou najít společný program této skupiny. Shrnuje hlavní argumenty pro a proti její existenci na základě svědectví dochovaných narativních pramenů a biografií osob, které k ní patřili. Jako zásadní se ukázal důkaz, že řada současníků a přímých následníků drážďanské školy zastávala a dále šířila názory a myšlenky Mikuláše z Drážďan, hlavního představitele této skupiny. Relevantní pramenný materiál je zde podrobně analyzován a pro ilustraci je zde kriticky vydána parodie na konfesi kacíře, která vznikla okolo roku 1418.

Anglicky

The so-called Dresden School comprised several individuals who were active in Prague and in Germany before the outburst of the Hussite wars at the beginning of the 15th century. Its history has roused many questions and contradictory interpretations. The paper questions the existence of the Dresden School by attempting to look for a shared program of the group. It summarizes the arguments for and against its existence based on extant narrative sources and the biographies of the people involved. The strongest positive evidence is the spread of some opinions held by Nicholas of Dresden, the leading member of the group, among his immediate followers. The paper describes these in detail and as an example brings a critical edition of one such source – a parody of a confession made by a heretic, which was composed around 1418.

Návaznosti

MSM0021622426, záměr
Název: Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Výzkumné středisko pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura