J 2006

Influence of metal traces on kinetics of a nitrogen glow discharge in post-discharge period

KANICKÝ, Viktor, Vítězslav OTRUBA, Aleš HRDLIČKA, Pavel KRÁSENSKÝ, František KRČMA et. al.

Základní údaje

Originální název

Influence of metal traces on kinetics of a nitrogen glow discharge in post-discharge period

Název česky

Vliv stopových množství kovů na kinetiku dusíkového doutnavého dohasínajícího výboje

Autoři

KANICKÝ, Viktor (203 Česká republika, garant), Vítězslav OTRUBA (203 Česká republika), Aleš HRDLIČKA (203 Česká republika), Pavel KRÁSENSKÝ (203 Česká republika) a František KRČMA (203 Česká republika)

Vydání

ICP Information Newsletter, Amherst (Massachusetts, USA), Ramon Barnes, 2006, 0161-6951

Další údaje

Jazyk

angličtina

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

10403 Physical chemistry

Stát vydavatele

Mexiko

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14310/06:00018246

Organizační jednotka

Přírodovědecká fakulta

Klíčová slova anglicky

glow discharge; afterglow; post-discharge; kinetics; metal traces; mercury; nitrogen; molecular ion; quenching;

Příznaky

Mezinárodní význam
Změněno: 10. 1. 2007 14:34, Mgr. Aleš Hrdlička, Ph.D.

Anotace

V originále

Mercury traces and synthetic air were introduced into a nitrogen dc glow discharge under the pressure of 700 Pa. The influence of added oxygen and mercury traces is substantially different. It also depends on time elapsed from the decay beginning. The decay processes are predominantly governed by mercury up to about 25 ms while the later period is apparently influenced by oxygen. Molecular oxygen is fully dissociated in an active discharge (residence time of about 8 ms) and due to its low concentration the NO species are formed, only. These species significantly depopulate the highly vibrationally excited nitrogen electronic ground state molecules, and thus the kinetics is significantly changed. The influence of mercury atoms on the kinetics is under the study up to now. Other metals will follow.

Česky

Do dusíkového stejnosměrného doutnavého výboje při tlaku 700 Pa byl zaváděn syntetický vzduch a rtuť. Přídavky stopových množství rtuti a kyslíku působí na dohasínající výboj dosti odlišně. Jeich vliv závisí mj. na době od začátku dohasínání. Do 25 ms od jeho začátku převládá vliv rtuti, zatímco později se zřetelně projevuje vliv kyslíku. Molekulární kyslík se v aktivním výboji zcela disociuje a díky jeho nízké koncentraci se tvoří jen částice NO, které výrazně depopulují vysoce vibračně excitované molekuly základniho (elektronového) stavu dusíku, což vede k podstatným změnám kinetiky. Vliv rtuti se ještě stále studuje a následovat budou i další kovy.

Návaznosti

MSM0021622411, záměr
Název: Studium a aplikace plazmochemických reakcí v neizotermickém nízkoteplotním plazmatu a jeho interakcí s povrchem pevných látek
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Studium a aplikace plazmochemických reakcí v neizotermickém nízkoteplotním plazmatu a jeho interakcí s povrchem pevných látek