BROŽ, Pavel a Jiří SOPOUŠEK. Potential possibilities of DSC/QMS coupling for investigation of thermodynamic properties. In Book of Abstracts, E-MRS Fall Meeteing 2006. 2006. vyd. Warsaw, Poland: Conference Engine, pielaszek research, 2006, s. 199. ISBN 83-89585-12-X.
Originální název Potential possibilities of DSC/QMS coupling for investigation of thermodynamic properties
Název česky Potenciální možnosti spojení DSC/QMS pro studium termodynamických vlastností
Autoři BROŽ, Pavel (203 Česká republika, garant) a Jiří SOPOUŠEK (203 Česká republika).
Vydání 2006. vyd. Warsaw, Poland, Book of Abstracts, E-MRS Fall Meeteing 2006, s. 199-199, 2006.
Nakladatel Conference Engine, pielaszek research
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 10403 Physical chemistry
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14330/06:00018273
Organizační jednotka Fakulta informatiky
ISBN 83-89585-12-X
Klíčová slova anglicky Knudsen cell mass spectrometry; thermodynamic properties; phase diagrams; CALPHAD
Štítky CALPHAD, Knudsen cell mass spectrometry, Phase Diagrams, thermodynamic properties
Změnil Změnil: RNDr. JUDr. Vladimír Šmíd, CSc., učo 1084. Změněno: 6. 7. 2007 11:17.
This work presents data from Knudsen cell mass spectrometry coupled with differential scanning calorimetry. Instrument STA 409 CD/QMS 403/5 SKIMMER from firma Netzsch applied for investigation of nickel based alloys as well as newly developed steels illustrates modern way how to collect source data leading to estimation of activities for particular components very trigly and effectively. Some data are compared with older ones obtained using home made equipment coupled with a monopole mass spectrometer. Final data can be subsequently used for determination of thermodynamic properties using thermodynamic models involved in CALPHAD method.
Anotace česky
Práce ilustruje údaje z hmotnostní spketrometrie spojené s Knudsenovou efúzní komůrkou doplněné o diferenční skenovací kalorimetrii. Použité zařízení STA 409 CD/QMS 403/5 SKIMMER od firmy Netzsch pro zkoumání niklových slitin a nových ocelí ilustruje moderní způsob získání dat vedoucích k velice elegantnímu a efektivnímu stanovení aktivit jednotlivých prvků. Vybraná data jsou srovnána se staršími výsledky získanými za dřívějším laboratorně zkonstruovaném zařízení s monopólovým hmotnostním spektrometrem. Data mohou být následně použita ke stanovení termodynamických vlastností v použitých termodynamických modelech zahrnutých v metodě CALPHAD.
Návaznosti
MSM0021622410, záměrNázev: Fyzikální a chemické vlastnosti pokročilých materiálů a struktur
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Fyzikální a chemické vlastnosti pokročilých materiálů a struktur
OC 098, projekt VaVNázev: Studium procesů uspořádaní v pokročilých intermetalických fázích transitivních kovů s hliníkem