2006
Místo vzdělávání dospělých v konceptu celoživotního učení
RABUŠICOVÁ, MiladaZákladní údaje
Originální název
Místo vzdělávání dospělých v konceptu celoživotního učení
Název česky
Místo vzdělávání dospělých v konceptu celoživotního učení
Název anglicky
The Role of Adult Education in the Concept of Lifelong Learning
Autoři
RABUŠICOVÁ, Milada (203 Česká republika, garant)
Vydání
Sborník prací Filozofické fakulty brněnské univerzity, Studia Paedagogica, U11, Brno, Masarykova univerzita, 2006, 1211-6971
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
50300 5.3 Education
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14210/06:00016558
Organizační jednotka
Filozofická fakulta
Klíčová slova anglicky
adult education; lifelong learning; learning society
Příznaky
Recenzováno
Změněno: 21. 6. 2007 15:34, prof. PhDr. Milada Rabušicová, Dr.
V originále
Smyslem tohoto příspěvku je vytvořit teoretický rámec pro uvažování o místě vzdělávání a učení dospělých v rámci celoživotního učení. K tomu účelu autorka volí dva úhly pohledu. Jednak pohled „zvenčí“, tedy diskusi o sociálních a ekonomických souvislostech vzdělávání dospělých v současných podmínkách společnosti vědění a učící se společnosti, jednak pohled „zevnitř“, tedy výklad o potřebě a motivaci dospělého člověka učit se po celý život. Otázkou je, jak taková potřeba a motivace vzniká, čím je vyvolána a kterých oblastí se týká. Autorka se věnuje se také problémům spojeným s realizací vzdělávání dospělých a cestu k jeho dalšímu rozvoji ve všech podobách a formách vidí ve východiscích a principech celoživotního učení. Článek uvozuje (předznamenává) jednotlivé příspěvky, které tvoří jádro sborníku a jsou věnovány konkrétním oblastem vzdělávání dospělých, jako je profesní vzdělávání, rodinné vzdělávání, vzdělávání ve volném čase, občanské vzdělávání, vzdělávání v předseniorském a seniorském věku apod.
Anglicky
The aim of the paper is to develop a theoretical framework for reflections on the role of adult learning and education within lifelong learning. To achieve this, the author has selected two perspectives. One is an “outsider” point of view, i.e. focusing on discussion of social and economic aspects of adult education in the contemporary context of knowledge society and learning society, while the other is an “insider” point of view, i.e. an account of the need and motivation of adults to keep learning for the whole of their lives. The question is what it is that gives rise to this need and motivation, by what it is aroused and which areas it concerns. The author also deals with issues in adult education implementation, seeing the path to further development of all of its kinds and forms in the assumptions and principles lifelong learning is based on. The paper previews individual papers forming the core of the volume of proceedings, dealing with specific areas of adult education such as occupational training, family life education, leisure-time activity training, civic education, pre-senior and senior age education etc.
Návaznosti
1J017/04-DP2, projekt VaV |
|