C 2006

Skupinová solidarita a etnizace deviantního chování ve výchovných institucích. Poznámky k etnicky definovaným aspektům inkluze tzv. problémové mládeže

ČERVENKA, Karel

Základní údaje

Originální název

Skupinová solidarita a etnizace deviantního chování ve výchovných institucích. Poznámky k etnicky definovaným aspektům inkluze tzv. problémové mládeže

Název anglicky

Group Solidarity and Ethnization of Deviant Behavior in Special Educational Institutions. Notes on Ethnically Defined Aspects of Inclusion of "Problem Youth"

Autoři

ČERVENKA, Karel (203 Česká republika, garant)

Vydání

Marada, Radim (ed.). Brno, Etnická různost a občanská jednota, od s. 256-277, 21 s. Sociologická řada, 2006

Nakladatel

CDK

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Kapitola resp. kapitoly v odborné knize

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/06:00018425

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

ISBN

80-7325-111-6

Klíčová slova anglicky

social deviance; labeling approach; problem youth; ethnization; group solidarity

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 31. 3. 2010 10:40, Mgr. Lucie Galčanová Batista, Ph.D.

Anotace

V originále

Text se zabývá tématem potenciálu etnicky definovaných identit, které jsou přisouzeny aktérům profesionály z výchovných institucí v rámci procesu inkluze/exkluze tzv. problémové mládeže. Cílem textu je promyslet pojmy, které jsou používány neproblematicky a nereflektovaně a které v důsledku mohou přinést negativní nezamýšlené důsledky pro aktéry, kteří jsou jimi označeni. Hlavní teze textu jsou založeny na perspektivě labeling approach – etiketizační teorie – a analytickém schématu Jeffreyho Alexandera. Skupinovou solidaritu profesionálů lze považovat za prostředek inkluze exkludovaných či marginalizovaných aktérů. Etnicky definované identity tak mohou být chápány jako nositelé určitých sociálních statusů, které jsou zdrojem informací pro výchovné profesionály, kteří na tomto základě usuzují, kdo je oprávněn obdržet jejich solidaritu a tak i nabídku inkluze do dominantní části společnosti.

Anglicky

The text analyzes the potential of ethnically defined identities assigned to actors by professionals from special educational institutions in the processes of inclusion/exclusion of “problem youth“. My aim is to consider the notions used unproblematically and unreflectively which may result in negative unintended consequences for the actors who are labeled that way. My argument is based on the perspective of labeling approach and analytic scheme of Jeffrey Alexander. The group solidarity of these professionals I see as a mean of inclusion of excluded or marginalized actors. Ethnically defined identities can hence be understood as carrying specific social statuses, which are sources of information for educational professionals so that they can tell who is entitled to their solidarity and thus to the offer of inclusion into the dominant society.

Návaznosti

MSM0021622408, záměr
Název: Reprodukce a integrace společnosti (Akronym: IVRIS)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Reprodukce a integrace společnosti