2006
Psi-k/COST Workshop on Multiscale Modeling of Extended Defects and Phase Transformations at Material Interfaces
KIEJNA, Adam and Mojmír ŠOBBasic information
Original name
Psi-k/COST Workshop on Multiscale Modeling of Extended Defects and Phase Transformations at Material Interfaces
Name in Czech
Pracovní setkání Psi-k/COST o mnohoúrovňovém modelování rozlehlých defektů a fázových transformacích na rozhraních v materiálech
Authors
KIEJNA, Adam and Mojmír ŠOB
Edition
2006
Other information
Language
English
Type of outcome
Organization of a workshop
Field of Study
10302 Condensed matter physics
Country of publisher
Poland
Confidentiality degree
is not subject to a state or trade secret
Marked to be transferred to RIV
Yes
RIV identification code
RIV/00216224:14310/06:00015540
Organization unit
Faculty of Science
Keywords in English
multiscale modelling; extended defects; phase transformations
Tags
International impact
Changed: 31/1/2008 13:37, prof. RNDr. Mojmír Šob, DrSc.
In the original language
Psi-k/COST Workshop on Multiscale Modeling of Extended Defects and Phase Transformations at Material Interfaces: 20 leading scientists from the whole world, 40 PhD students and young scientists from Europe. Goal: to present a review of contemporary multiscale modelling of materials to PhD students and young scientists.
In Czech
Prof. M. Šob z Masarykovy university byl spolupořadatelem mezinárodního pracovního setkání Psi-k/COST Workshop on Multiscale Modeling of Extended Defects and Phase Transformations at Material Interfaces, který se konal ve dnech 24.-26.9. 2006 ve Wroclawi. Hlavním pořadatelem byl prof. Adam Kiejna z vratislavské university. Finanční prostředky byly získány od COST (European COoperation in Science and Technology) Action P19: Multiscale Modeling of Materials, jejímž je prof. Šob místopředsedou (6000 EUR), a od European Science Foundation within the Psi-k Programme „Towards Atomistic Materials Design“ (6800 EUR). Vratislavská universita poskytla prostory, ve kterých se pracovní setkání konalo. Cílem pracovního setkání bylo poskytnout přehled současné problematiky mnohoúrovňového modelování evropským doktorandům a mladým vědeckým pracovníkům. Pořadatelům se podařilo zajistit cca 20 předních světových odborníků v oblasti počítačového modelování, kteří přednesli čtyřicetiminutové referáty o nejnovějších výsledcích v jejich oboru. Součástí pracovního setkání byly rovněž obvyklé konferenční příspěvky (contributed papers) a postery, kde doktorandi a mladí věděčtí pracovnící presentovali svoje výsledky. Celkem se tohoto pracovního setkání zúčastnilo asi 40 doktorandů a mladých vědců z celé Evropy. Z pracovní skupiny prof. Šoba se zúčastnili dva mladí vědečtí pracovníci (dr. Jana Houserová, dr. Dominik Legut) a dva doktorandi z našeho doktorského projektu (ing. Miroslav Čák, ing. Martin Zelený).
Links
| AV0Z20410507, plan (intention) |
| ||
| GA202/06/1509, research and development project |
| ||
| GD106/05/H008, research and development project |
| ||
| IAA1041302, research and development project |
| ||
| MSM0021622410, plan (intention) |
| ||
| OC 147, research and development project |
|