KVASNIČKA, Michal. Implikace Rakouské teorie cyklu pro strategie cílování inflace. Národohospodářský obzor. Brno: ESF MU Brno, 2007, roč. 2007, č. 1, s. 15-39, 24 s. ISSN 1213-2446.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Implikace Rakouské teorie cyklu pro strategie cílování inflace
Název česky Implications of Austrian Business Cycle Theory for Inflation Targeting
Název anglicky Implications of Austrian Business Cycle Theory for Inflation Targeting
Autoři KVASNIČKA, Michal (203 Česká republika, garant).
Vydání Národohospodářský obzor, Brno, ESF MU Brno, 2007, 1213-2446.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14560/07:00024572
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
Klíčová slova anglicky inflation targeting austrian business cycle
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: Ing. Naďa Voráčová, učo 62883. Změněno: 7. 5. 2009 13:44.
Anotace
Rakouská teorie hospodářského cyklu vytvořená Misesem a Hayekem ukazuje, jak manipulace úvěrem a úrokovou sazbou ovlivňuje časovou strukturu výroby a vytváří hospodářský cyklus. Vždy, když je úroková sazba pod svou rovnovážnou úrovní, jsou vytvořeny nové úvěry nepodložené dobrovolnými úsporami, což akcelerujícím tempem zvyšuje cenovou hladinu a přesouvá výrobní faktory do vyšších řádů výroby. Když expanze skončí, dobrovolné úspory nejsou dostatečné aby udržely prodlouženou výrobu: výrobní faktory se přesouvají zpět, přičemž jsou ty specifické zničeny. Proces se může ale nemusí projevit v agregátních datech - může být skryt ve struktuře výroby. Implikace pro cílování inflace jsou zřejmé: V rostoucí ekonomice je kladná míra inflace vždy spojena s úrokovou sazbou pod rovnovážnou úrovní, takže cíl "malé kladné míry inflace" může být nežádoucí. Také není zřejmé, jak je možné tento cíl udržet. Pokud je tohoto cíle dosahováno zvyšováním a snižováním úrokové míry, pak taková politika nutí ekonomiku přesouvat zdroje do vyšších a následně nižších řádů výroby, přičmž plýtvá kapitálem.
Anotace anglicky
Austrian Business Cycle Theory created by Mises and Hayek shows how a manipulation with a credit and interest rate affects the time structure of production, and causes a business cycle. Whenever the interest rate is below its equilibrium level, new credit not supported by voluntary savings is created, which both rises the price level at an accelerated speed, and shifts factors of production to production stages of a higher order. When the expansion stops, voluntary savings are not big enough to support the lengthened production: factors of production are shifted back, and the specific ones are spoiled. The process may or may not to manifest itself in aggregate data--it may be hidden in the structure of the aggregate product. Implications for inflation targeting are straightforward: Since in a growing economy, the positive inflation is always associated with the interest rate below its equilibrium level, the goal of a !small positive stable inflation" may be quite undesirable. Moreover, it is not obvious how a stable positive inflation rate can be maintained. If it is done by lowering and rising the interest rate, it forces the economy to shift factors of production to the lengthier production processes and then back, wasting the capital. Inflation targeting is then a fair improvement comparing to the older inflationistic policies with no commitment but it still need not to be a sufficient one: A step to zero-inflation goal, or even deflation may be desirable.
Návaznosti
GA402/05/2172, projekt VaVNázev: Měnová politika a makroekonomická stabilizace : identifikace a aplikace modelů všeobecné rovnováhy
Investor: Grantová agentura ČR, Měnová politika a makroekonomická stabilizace: identifikace a aplikace modelů všeobecné rovnováhy
VytisknoutZobrazeno: 6. 10. 2024 11:39