MAITY, D., Jaromír MAREK, W. S. SHELDRICK, H. MAYER-FIGGE a M. ALI. Synthesis, crystal structures and catalytic oxidation of aromatic hydrocarbons by oxovanadium(V) complexes of aminebis(phenolate) ligands. Journal of molecular catalysis A:Chemical. ELSEVIER, 2007, roč. 270, 1-2, s. 153-159. ISSN 1381-1169.
Originální název Synthesis, crystal structures and catalytic oxidation of aromatic hydrocarbons by oxovanadium(V) complexes of aminebis(phenolate) ligands
Název česky Syntéza, krystalové struktury a katalytická oxidace aromatických uhlovodíků vanadičnými komplexy s amino-bis-phenolátovými ligandy
Autoři MAITY, D. (356 Indie), Jaromír MAREK (203 Česká republika, garant), W. S. SHELDRICK (276 Německo), H. MAYER-FIGGE (276 Německo) a M. ALI (356 Indie).
Vydání Journal of molecular catalysis A:Chemical, ELSEVIER, 2007, 1381-1169.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10402 Inorganic and nuclear chemistry
Stát vydavatele Nizozemské království
Impakt faktor Impact factor: 2.707
Kód RIV RIV/00216224:14310/07:00022069
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
UT WoS 000246640100019
Klíčová slova anglicky Aminebis(phenolate) ligands; Trigonal bipyramidal geometry; Catalytic oxidation; Toluene and xylenes; Hydroxo hydroperoxo intermediate
Štítky Aminebis(phenolate) ligands, Catalytic oxidation, Hydroxo hydroperoxo intermediate, Toluene and xylenes, Trigonal bipyramidal geometry
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnil: doc. RNDr. Jaromír Marek, Ph.D., učo 1989. Změněno: 27. 1. 2009 09:59.
The coordination chemistry of two aminebis(phenolate) ligands (H2L1 and H2L2) around vanadium(V)is described. Vanadium(V) oxo complexes (1, 2 and 3) of all the ligands were obtained readily by the reaction between the ligand precursors and [VO(acac)2]. Single crystal X-ray structure analysis showed that all of the complexes are penta-coordinated with trigonal bipyramidal geometry in NO4 coordination environment. The tripodal nitrogen atom of the respective ligands and monodentate alkoxo group occupy apical positions. These complexes structurally resemble very closely to the active sites of vanadium haloperoxidases (VHPO) and were found to catalyze the oxidation of toluene to benzoic acid and isomers of xylene to the corresponding hydroxy acids with turn over numbers ranging between 134 and 188. Based on mass spectra the mechanism of the catalytic process was proposed to proceed through the formation of hydroxo hydroperoxo intermediate, which is different from halo peroxidase reactions.
Anotace česky
Článek popisuje koordinaci dvou amino-bis-phenolátových ligandů (H2L1 a H2L2) vanadičnaným iontem. RTG strukturní analýza prokázala, že vzniklé komplexy jsou penta-koordinované s geometrií trigonální bipyramidy. Komplexy jsou velmi podobné aktivnímu centru vanadičnaté haloperoxidázy (VHPO) a bylo prokázáno, že jsou schopny oxidovat např. toluen či xylen. Hmotnostní spektroskopie ukazuje, že mechanismus této katalýzy pravděpodobně probíhá přes jiný hydroxo hydroperoxo meziprodukt než při reakci katalyzované VHPO.
Návaznosti
MSM0021622410, záměrNázev: Fyzikální a chemické vlastnosti pokročilých materiálů a struktur
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Fyzikální a chemické vlastnosti pokročilých materiálů a struktur
VytisknoutZobrazeno: 13. 5. 2024 11:30