PALČÍKOVÁ, Ivana, Alexandra ŽOURKOVÁ, Daria VALENTOVÁ a Eva HADAŠOVÁ. Mental bulimia , paroxetine treatment and phenotype monitoring of CYP2D6 activity. In Addiction and Eating Disorders, Neurobiology nad Comorbidities, Workshop. Brno: Masaryk University Conference Centre, Czech Republic, Brno, 2007, s. 59-60. ISBN 978-80-87041-18-5.
Originální název Mental bulimia , paroxetine treatment and phenotype monitoring of CYP2D6 activity
Název česky Sledování fenotypových změn CYP2D6 při léčbě bulimie paroxetinem
Autoři PALČÍKOVÁ, Ivana, Alexandra ŽOURKOVÁ, Daria VALENTOVÁ a Eva HADAŠOVÁ.
Vydání Brno, Addiction and Eating Disorders, Neurobiology nad Comorbidities, Workshop, od s. 59-60, 2 s. 2007.
Nakladatel Masaryk University Conference Centre, Czech Republic, Brno
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-87041-18-5
Klíčová slova anglicky bulimia; CYP2D6; paroxetine
Štítky bulimia, CYP2D6, paroxetine
Změnil Změnila: MUDr. Ivana Palčíková, učo 22333. Změněno: 20. 5. 2007 15:50.
P450 enzymes are oxidase systems. These enzymes oxidize endogenous and exogenous compounds and usually render them less active, preparing them for elimination from the body. More than 40 individual P450 enzymes have been identified. 2D6 play important role in drug metabolism. SSRI (serotonin reuptake inhibitors) therapy is used in bulimia. There are SSRI, especially paroxetine, with a SSRI-inhibiting effect. This fact may lead to a change of phenotype. Phenotyping enables to identify the current activity of the enzyme. The study included patients diagnosed with bulimia. The goal of the study was to evaluate the efficacy of paroxetine treatment in female patients with mental bulimia (MB) while monitoring CYP2D6 activity. Treatment was evaluated on EAT, HAMA, CGI and UKU scales. CYP2D6 activity phenotyping was performed using the dextromethorphan test. The expectation of a significant improvement in poor metabolizers and consequently slower paroxetine degradation was confirmed on the scale for eating behaviour.
Anotace česky
Léčba pacientek s mentální bulimií byla hodnocena prostřednictvím škál EAT, HAMA, CGI a UKU. Fenotypizace probíhala prostřednictvím dextrometorfanového testu. Očekávané zlepšení u bulimických pacientek s pomalou metabolizací se potvrdilo na škále EAT.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 12. 5. 2024 14:33