b 2007

Fonetika

KRČMOVÁ, Marie

Základní údaje

Originální název

Fonetika

Název česky

Fonetika

Název anglicky

Phonetics

Autoři

KRČMOVÁ, Marie

Vydání

1. vyd. Brno, 200 s. Elportál MU, 2007

Nakladatel

Masarykova univerzita

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Učebnice

Obor

60200 6.2 Languages and Literature

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

ISSN

Klíčová slova anglicky

general phonetics; general phonology; transcription; classification of speech sounds; modulation of connected speech; changes in realizations of connected speech
Změněno: 15. 4. 2010 16:55, Jana Neubertová

Anotace

V originále

Výukový materiál Fonetika je originální multimediální text obsahující základní teoretická poučení o obecných pojmech fonetiky a fonologie s ohledem na potřeby filologického studia, a to na úrovni nejnovějších poznatků oborů u nás i ve vyspělých zemích. Výklad je navíc doplněn úkoly pro samostatnou práci studentů. Na obecné poučení navazují pak konkretizace v seminářích věnovaných jednotlivým jazykům. Zaměření textu nejlépe ukazuje jeho obsah: 1. Slovo úvodem. 2. Řeč mluvená a řeč psaná. 3. Disciplíny studující zvuk řeči. Od zvuku tvořeného mluvidly k jevům fonologicky relevantním. 4. Souvislá řeč a její členění. 5. Artikulační (organogenetická, fyziologická) fonetika.6. Akustická a auditivní fonetika. 7. Zvuková stránka souvislé řeči. 8. Základní pojmy z fonologie. Text je doplněn seznamem aktuální literatury oboru s ohledem na její dostupnost, rejstříkem a strukturovaným s seznamem pojmů oboru v souvislostech.

Anglicky

The study material Phonetics is an original electronic online text offering basic and up-to-date theoretical information on general phonetic and phonological concepts with regard to the needs of students of philology. The text is in addition complemented by exercises for students for self-study. The general exposition is then followed by concrete activities in seminars dedicated to particular languages. The orientation and the goal of the textbook is best shown on its contents: 1. Introduction. 2. Spoken and written speech. 3. Fields studying the sound of speech. From speech formed by speech organs to phonologically relevant features. 4. Connected speech and its segmentation. 5. Articulatory (organogenetic, physiological) phonetics. 6. Acoustic and auditory phonetics. 7. Sound structure of connected speech. 8. Basic phonological concepts. The text contains an up-to-date list of relevant literature with regard to its availability. It also contains an index and structured list of concepts and terms of the field.