2007
Farmakorezistentní schizofrenie
ČEŠKOVÁ, EvaZákladní údaje
Originální název
Farmakorezistentní schizofrenie
Název česky
Farmakorezistentní schizofrenie
Název anglicky
Pharmacoresistant Schizophrenia
Autoři
ČEŠKOVÁ, Eva (203 Česká republika, garant)
Vydání
Česká a slovenská psychiatrie, Praha, Česká lékařská společnost JEP, 2007, 0069-2336
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14110/07:00022371
Organizační jednotka
Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky
pharmacoresistant schizophrenia; antipsychotics; high doses; clozapine; polypharmacotherapy; combination of antipsychotic; augmentation of antipsychotics
Štítky
Příznaky
Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 13. 7. 2007 13:34, prof. MUDr. Eva Češková, CSc.
V originále
Sdělení se zabývá definicí a stanovením farmakorezistentní schizofrenie a možnostmi její léčby. V poslední době se při hodnocení farmakorezistence soustřeďujeme hlavně na přetrvávající příznaky, protože máme k dispozici léčebné přístupy, které preferenčně ovlivňují některé příznaky (pozitivní, negativní, kognitivní deficit, afektivní). Z léčebných postupů je nejprve věnována pozornost užití vysokých dávek, tj. dávek vyšších než maximálních oficiálně uvedených. Další možností je změna stávající léčby na klozapin a polyfarmakoterapie. Klozapin je v této indikaci stále považován za zlatý standard. Polyfarmakoterapie, hlavně kombinace antipsychotik i augmentace antipsychotik látkami, které nejsou primárně určeny k léčbě psychóz, je velmi častá. Z dostupných dat vyplývá, že u stabilizovaných nemocných se schizofrenní poruchou je často polyfarmakoterapie nadbytečná. Měla by být proto zvažována velmi pečlivě a individuálně s ohledem na přetrvávající symptomatologii.
Anglicky
The article deals with definition, measurement and treatment possibilities of pharmacoresistant schizophrenia. Recently, when evaluating pharmacoresistance, we have concentrated especially on persistent symptoms because there are treatment options preferentially influencing some symptoms (positive, negative, affective symptoms and cognitive dysfunction). As for treatment possibilities, attention is first paid to the use of high doses of antipsychotic, i.e. higher doses than officially recommended. Further possibilities include switch to clozapine and polypharmacotherapy. Clozapine is still considered to be a gold standard in this indication. Polypharmacotherapy, especially a combination of antipsychotics and augmentation by drugs primary not intended for treatment of psychosis are very frequent. Based on available data in stabilised schizophrenic patients, it seeems that polypharmacotherapy is abundant in many cases. Fot this reason the individual medication should be considered carefully and individually taking into consideration the most troublesome persistent symptoms.
Návaznosti
MSM0021622404, záměr |
|