KEPRTOVÁ, Kateřina. Obrazová data dálkového průzkumu Země v kartografických produktech (Image data in cartographic products). In Súčasné trendy v kartografii, Zborník referátov 17. kartografickej konferencie. Bratislava: Kartografická spoločnosť Slovenskej republiky, 2007, p. 120-124, 209 pp. ISBN 978-80-89060-11-5.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Obrazová data dálkového průzkumu Země v kartografických produktech
Name in Czech Obrazová data dálkového průzkumu Země v kartografických produktech
Name (in English) Image data in cartographic products
Authors KEPRTOVÁ, Kateřina.
Edition Bratislava, Súčasné trendy v kartografii, Zborník referátov 17. kartografickej konferencie, p. 120-124, 209 pp. 2007.
Publisher Kartografická spoločnosť Slovenskej republiky
Other information
Type of outcome Proceedings paper
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
Organization unit Faculty of Science
ISBN 978-80-89060-11-5
Keywords in English remote sensing, image data, cartographic products
Changed by Changed by: Mgr. Kateřina Fárová, učo 41499. Changed: 10/9/2007 11:04.
Abstract
Obrazová data dálkového průzkumu Země (DPZ) se stala v poslední době častou součástí kartografických produktů jak v digitální tak v analogové podobě (Google Maps/Earth, družicové atlasy apod.). V předloženém příspěvku je podán přehled o tom, jaká obrazová data jsou v kartografických produktech nejčastěji využívána, zejména s ohledem na jejich prostorové a spektrální rozlišení a použití barevných a pseudobarevných syntéz. Pro usnadnění orientace pro uživatele těchto kartografických děl jsou obrazová data často doplněna dalšími obsahovými prvky. Ve valné většině jde o vektorové vrstvy, které doplňují zejména ty prvky fyzicko-geografické a socio-ekonomické sféry, které na družicových a leteckých snímcích zanikají – tedy především říční síť, komunikace, méně často i reliéf, hranice intravilánu apod. Oproti běžným kartografickým dílům mají ale vektorové vrstvy na obrazovém podkladě jiné vlastnosti co do barevnosti, způsobu vyjádření apod. Velkou roli zde hraje průhlednost, která na mapách bez obrazového podkladu není téměř využívána. Zvláštním způsobem je zobrazován i popis, který by při použití klasických prostředků zanikl. Cílem příspěvku je analyzovat a zhodnotit způsoby kartografického vyjadřování na kartografických produktech, jejichž součástí jsou obrazová data. V závěru je diskutováno označení takových kartografických produktů jako „mapa“ vzhledem k definici mapy jako takové.
PrintDisplayed: 30/5/2024 23:54