DVOŘÁKOVÁ, Kateřina. Kontaktní hypotéza v odborné literatuře pojednávající o interetnických vztazích. Rexter - časopis pro výzkum radikalismu, extremismu a terorismu. Brno: Centrum strategických studií, 2007, roč. 2007, č. 2, s. 57-67. ISSN 1214-7737.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Kontaktní hypotéza v odborné literatuře pojednávající o interetnických vztazích
Název anglicky Contact Hypothesis in Scientific Literature about Interethnic Relations
Autoři DVOŘÁKOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, garant).
Vydání Rexter - časopis pro výzkum radikalismu, extremismu a terorismu, Brno, Centrum strategických studií, 2007, 1214-7737.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
WWW URL
Kód RIV RIV/00216224:14230/07:00025639
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky contact hypothesis; prejudices; ethnic minorities
Štítky contact hypothesis, ethnic minorities, prejudices
Změnil Změnila: Mgr. Kateřina Dvořáková, učo 127334. Změněno: 31. 10. 2008 09:44.
Anotace
Cílem tohoto článku bylo seznámit čtenáře s kontaktní hypotézou, neboli kontaktní teorií. Jedná se o jednu z předních teorií literatury věnované předsudkům, která od poloviny minulého století ovlivnila mnoho vědeckých výzkumů i politických opatření. Kontaktní hypotéza se zabývá vlivem kontaktů na vztahy mezi skupinami, zejména na vztahy mezi majoritou a minoritou. Vychází z předpokladu, že neznalost vede k mylným, zjednodušujícím a negativním názorům, z nichž pramení nepřátelství a diskriminace. Podle kontaktní hypotézy může kontakt mezi skupinami za příznivých podmínek snižovat meziskupinové napětí, úzkost, nepřátelství a předsudky. Vědci z různých oborů testovali tuto hypotézu na postojích majority k etnickým menšinám, imigrantům, tělesně postiženým, státním zaměstnancům, lidem s nízkým statusem, důchodcům apod. My jsme se zabývali především tím, co kontaktní hypotéza říká o postojích majority k etnickým menšinám a k imigrantům. V první části článku byla představena kontaktní hypotéza obecně, její vznik, předpoklady a mechanismy, ve druhé jsme se věnovali několika výzkumům, které z ní vycházely, a ve třetí jsme se zaměřili na její kritiku.
Anotace anglicky
In this article we summarize information about contact hypothesis, an important theory in the sociology of racial and ethnic relations which influenced many studies as well as policies in the USA and Europe. The contact hypothesis was developed after the Second World War and supposes that intergroup contacts lead to a decrease of prejudices that originate in the ignorance of the "other" groups and help to eliminate discrimination. Allport, the most important representative of contact hypothesis, stated conditions of the most effective contact. Among the most significant ones are: the same status of people during the contact, common objectives, mutual cooperation and support of contact by authorities, laws and customs. Many other conditions were added eventually. Scientists also concentrate on mechanisms of how the hypothesis functions and they studied for example the generalisation of the experience with one individual onto the whole group. Although, many studies were inspired by the contact hypothesis, their results are not always unequivocal. They often depend on the situation of contact. The critics blame the contact scientists of taking into consideration only individual characteristics and forgetting to analyse structural factors.
Návaznosti
MSM0021622408, záměrNázev: Reprodukce a integrace společnosti (Akronym: IVRIS)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Reprodukce a integrace společnosti
VytisknoutZobrazeno: 21. 6. 2024 20:25