J 2007

"Zemřely" na českých úřadech práce profesionálně poskytované individuální akční plány zaměstnanosti?

HORÁK, Pavel, Markéta HORÁKOVÁ a Tomáš SIROVÁTKA

Základní údaje

Originální název

"Zemřely" na českých úřadech práce profesionálně poskytované individuální akční plány zaměstnanosti?

Název česky

"Zemřely" na českých úřadech práce profesionálně poskytované individuální akční plány zaměstnanosti?

Název anglicky

Have the professional applied Individual Action Plans died on the Czech labour offices?

Autoři

HORÁK, Pavel (203 Česká republika, garant), Markéta HORÁKOVÁ (203 Česká republika) a Tomáš SIROVÁTKA (203 Česká republika)

Vydání

Fórum sociální politiky, Praha, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, 2007, 1802-5854

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

50000 5. Social Sciences

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14230/07:00023032

Organizační jednotka

Fakulta sociálních studií

Klíčová slova anglicky

Individual action plans - European Employment Strategy - bureaucracy - professionalism - bureauprofessionalism

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 21. 12. 2008 22:57, PhDr. Pavel Horák, Ph.D.

Anotace

V originále

V předložené stati se zajímáme o různé způsoby využívání a realizace od roku 2003 v ČR nově zavedeného nástroje aktivní politiky pracovního trhu, individuálního akčního plánu (IAP). Ten by měl pomoci motivovat a aktivovat mladé a dlouhodobě nezaměstnané osoby evidované na úřadech práce k nalezení zaměstnání. Tohoto požadavku je ale možné docílit pouze za předpokladu jeho profesionálního poskytování liniovými pracovníky úřadů práce. Empirické výzkumy provedené v řadě evropských i mimoevropských zemí ale potvrzují, že je možné IAP poskytovat jak profesionálně, tak i byrokraticky. Právě tuto skutečnost jsme se pokusili v předloženém textu testovat. Konkrétně nás zajímalo, Jakým způsobem jsou liniovými pracovníky čtyř vybraných úřadů práce v odlišných regionech realizovány IAP (byrokraticky, profesionálně či kombinovaně/byroprofesionálně) za daných implementačních podmínek v těchto regionech a v časovém odstupu tří let (2003 a 2006)? Ze zjištěných výsledků vyplývá, že mezi sledovanými regiony i v čase se přístup k využívání a realizaci IAP mnohdy významně lišil. Je možné sledovat trend k opouštění IAP jako poradenské metody a k jeho byrokratizaci stejně jako trend omezování rozsahu jeho využití. Na druhé straně je ale možné identifikovat způsoby práce s nezaměstnanými, které rozvíjejí principy a metody individuálního přístupu a profesionalismu a vedou k začlenění na trhu práce. Velký vliv na způsob využívání a realizace IAP měly především změny v legislativě (dobrovolnost sepsání IAP vs. sankce za jejich neplnění), ve vnějším prostředí úřadů (využívání nových opatření, projekty ESF decentralizace řízení, sítě s úřady spolupracujících organizací a aktérů nabízejících různé služby) a v profesionálních kapacitách a kompetencích liniových pracovníků (způsob řešení přetížení personálních kapacit zaměstnanců úřadů).

Anglicky

In this paper we focus on diverse implementation styles of IAP used at four regional employment offices in the Czech republic. Discovered ways of realization of IAP under specific regional implementation conditions (i.e. labour market conditions and characteristics of employment offices including their organizational culture) made possible to produce implementation styles (models) typology of IAP.

Návaznosti

2D06009, projekt VaV
Název: Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb. (Akronym: NPVII23001)
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Nová sociální rizika trhu práce a potřeby reformy jeho politické regulace po vstupu ČR do EU. Monitoring a vyhodnocení potřeb