SVÍTIL, Martin. IRB pro Basel II v praxi. In Sborník příspěvků z mezinárodní vědecké konference Evropské finanční systémy 2006. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, Brno, 2006, s. 88-95. ISBN 80-210-4018-1.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název IRB pro Basel II v praxi
Název česky IRB pro Basel II v praxi
Název anglicky IRB for Basel II practically
Autoři SVÍTIL, Martin (203 Česká republika, garant).
Vydání 1. vyd. Brno, Sborník příspěvků z mezinárodní vědecké konference Evropské finanční systémy 2006, od s. 88-95, 8 s. 2006.
Nakladatel Masarykova univerzita, Brno
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Ekonomicko-správní fakulta
ISBN 80-210-4018-1
Klíčová slova anglicky Capital adequacy requirement; Risk; Basel I; Basel II; Basel Committee on Banking Supervision; Rating; IRB
Štítky Basel I, Basel II, Capital adequacy requirement, IRB, rating, risk
Změnil Změnil: Ing. Martin Svítil, Ph.D., učo 21768. Změněno: 15. 1. 2008 16:26.
Anotace
V první části mého příspěvku se stručně zmiňuji o teoretických základech nových pravidel kapitálové přiměřenosti (New Basel Capital Accord), nazývaných stručně "Basel II" a o implementačních aktivitách v ČR. Jsou uvedeny tři základní pilíře této dohody, s podrobnějším komentářem k prvnímu z nich a s uvedením alternativ při vytváření ratingu. Druhá část se věnuje určitým rizikům a možným negativním dopadům, pramenícím z nesprávného pochopení či využití nástrojů, původně určených právě pro Basel II, k jiným účelům. Je zdůrazněno, že i vyspělé metody interního ratingu (IRB) mají své hranice a nemohou nahradit jiné nástroje a zejména vlastní analýzu jednotlivých obchodních případů z pohledu risk managementu.
Anotace anglicky
In the first part of my paper I attend to theoretical grounds of the New Basel Capital Accord (usually abbreviated as Basel II) and to the project of their implementing in the Czech Republic. There are mentioned three pillars of this agreement, with detailed comments on the first one, including alternatives of rating methods. The second part is focused on some risks and negative impacts, which could result from unseemly understanding and using of instruments, primarily destined for Basel II. Even the most advanced methods of Internal Rating (IRB) have their limits and (they) can never replace another instruments and live analysis of the business case by risk management.
VytisknoutZobrazeno: 13. 7. 2024 13:03