PITROVÁ, Markéta. Konventní proces a vytváření ústavní smlouvy. Politologický časopis. Brno: Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2007, XIV, č. 4, s. 283-303. ISSN 1211-3247.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Konventní proces a vytváření ústavní smlouvy
Název česky Konventní proces a vytváření ústavní smlouvy
Název anglicky EU Convention process and the establishing of the EU Constitution
Autoři PITROVÁ, Markéta (203 Česká republika, garant, domácí).
Vydání Politologický časopis, Brno, Masarykova univerzita, Mezinárodní politologický ústav, 2007, 1211-3247.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50601 Political science
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/07:00020804
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky EU; European constitution; Convention on the Future of Europe; treaty revision; Laeken declaration
Štítky EU, european constitution, Laeken Declaration, treaty revision
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D., učo 7317. Změněno: 8. 1. 2011 16:52.
Anotace
Evropská ústavní smlouva je nejvýznamnějším dokumentem v posledním desetileté unijní historie nikoliv pouze kvůli svému obsahu, ale díky metodě svého vzniku. Konvent o budoucnosti EU jako zakládající platforma vykazoval řadu kontroverzních událostí. Je proto otázkou, zda lze konvent považovat za plně demokratické těleso a přijmout metody jeho práce také pro budoucnost. Cílem tohoto příspěvku je sledovat specifika konventní metody, především potom strategie a cíle. Autorka se domnívá, že konvent může sloužit jako inspirace a volitelný doplněk procesu revize smluv, ale s ohledem na dosavadní zkušenost nemůže být akceptován jako standardní procedura revize smluv.
Anotace anglicky
The European Constitutional Treaty is the most important document in the last decade of the EU history not only because of its content, but also thanks to the process of its development. The European convention on the future of the EU, as the founding platform of this document, shows a number of areas of controversy. It is questionable whether it is possible to declare the European convention a genuinely democratic body and to accept its methods of work as part of the EU future. The aim of this paper is to outline the specifics of the convention, especially its working methods, strategies and aspirations. The author maintains that the convention can serve as inspiration and a possible supplement of the current treaty procedures but considering experience to date it can not be an acceptable procedure of the EU treaties revision.
VytisknoutZobrazeno: 24. 5. 2024 04:44