2007
Identifikace potenciálních biomarkerů karcinomů prsu metodou SELDI-TOF MS
BROŽKOVÁ, Kristýna, Dana KNOFLÍČKOVÁ, Lenka HERNYCHOVÁ, Pavel BOUCHAL, Jitka HOLČÁKOVÁ et. al.Základní údaje
Originální název
Identifikace potenciálních biomarkerů karcinomů prsu metodou SELDI-TOF MS
Název česky
Identifikace potenciálních biomarkerů karcinomů prsu metodou SELDI-TOF MS
Název anglicky
Identification of potencial biomarkers of breast cancer by SELDI-TOF MS
Autoři
BROŽKOVÁ, Kristýna (203 Česká republika, garant), Dana KNOFLÍČKOVÁ (203 Česká republika), Lenka HERNYCHOVÁ (203 Česká republika), Pavel BOUCHAL (203 Česká republika), Jitka HOLČÁKOVÁ (203 Česká republika), Eva MICHALOVÁ (203 Česká republika), Rostislav VYZULA (203 Česká republika), Jan ŽALOUDÍK (203 Česká republika), Dalibor VALÍK (203 Česká republika), Rudolf NENUTIL (203 Česká republika) a Bořivoj VOJTĚŠEK (203 Česká republika)
Vydání
Klinická onkologie, Brno, Česká lékařská společnost J. E. Purkyně, 2007, 0862-495X
Další údaje
Jazyk
čeština
Typ výsledku
Článek v odborném periodiku
Obor
30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14310/07:00028194
Organizační jednotka
Přírodovědecká fakulta
Klíčová slova anglicky
SELDI-TOF MS; biological marker; breast cancer; beta-globin
Změněno: 13. 11. 2008 14:50, doc. Mgr. Pavel Bouchal, Ph.D.
V originále
Východisko: Včasná diagnóza a rychlé nasazení cílené terapie jsou klíčovými faktory úspěšnosti léčby nádorových onemocnění. Snaha o nalezení nových biomarkerů pro včasnější diagnostiku, bližší určení subtypu nádoru, výběr optimálního léčebného protokolu a stanovení prognózy odpovídavosti na léčbu stále zůstává jedním z hlavních cílů výzkumu v této oblasti. V naší studii jsme se zaměřili na diferenciální analýzu proteinových expresních profilů nádorové a normální tkáně 105 pacientek s diagnózou karcinomu prsu. Metody a výsledky: Lyzáty tkání byly analyzovány metodou SELDI-TOF MS s využitím čipů s povrchem chelatujícím měďnaté kationty (IMAC 30). Intenzity signálů odpovídajících jednotlivým proteinům vzorku byly statisticky hodnoceny pomocí Wilcoxonova testu na hladině významnosti p<0,01. Bylo nalezeno 28 signálů se signifikantně vyšší hodnotou intenzity v nádorové tkáni a 18 signálů o vyšší intenzitě v normální tkáni prsu. Metodou peptidového mapování (PMF) byl identifikován protein specifický pro normální tkáň s charakteristickým signálem o molekulové hmotnosti 15841 Da jako beta-řetězec hemoglobinu. Závěr: Analýza metodou SELDI-TOF MS prokázala významné rozdíly v hmotnostních spektrech proteinů exprimovaných v nádorové a normální tkáni. Na základě získaných spekter bylo možno vytipovat charakteristické píky označující proteiny, jenž lze považovat za potenciální biomarkery onemocnění a které by mohly v budoucnosti poskytnout přesnější pohled na klasifikaci nádorů a tím i na jejich diagnostiku a terapii.
Anglicky
Backgrounds: Early diagnosis and immediate therapeutic interventions are crucial factors for successful cancer treatment. New biomarkers are needed for even earlier diagnosis, more precise histopatological classification or for prediction of treatment response. Our study was aimed at the differential analysis of protein expression profiles of cancer and non-cancer tissue from 105 patients with breast cancer. Methods and Results: Tissue lysates were analysed by SELDI-TOF MS on copper chelating chips IMAC 30. Peak intensities were statistically evaluated by Wilcoxon test with p<0,01. 28 peaks are over expressed in tumour tissue and 18 peaks are over expressed in normal tissue. Protein with molecular weight 15841 Da was identified as beta chain of haemoglobin by method peptide mass fingerprint (PMF). Conclusions: Analysis of protein expression profile by SELDI-TOF MS is able to provide a new point of view on diagnostic and tumour classification. Further independent studies of new sets of samples are essential for verification of specificity and sensitivity of published potential biomarkers.
Návaznosti
NR8338, projekt VaV |
|