ČERNOCHOVÁ, Pavlína. Vliv morfologie a polohy prvního premoláru na prořezávání horního stálého špičáku. In VI. Jindřichohradecké dny Abstrakta. 2007. vyd. Jindřichův Hradec: Česká společnost pro dětskou stomatologii, 2007, s. 15.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Vliv morfologie a polohy prvního premoláru na prořezávání horního stálého špičáku
Název česky Vliv morfologie a polohy prvního premoláru na prořezávání horního stálého špičáku
Název anglicky Influence of morphology and position of first premolar on upper permanent canine eruption
Autoři ČERNOCHOVÁ, Pavlína.
Vydání 2007. vyd. Jindřichův Hradec, VI. Jindřichohradecké dny Abstrakta, s. 15-15, 2007.
Nakladatel Česká společnost pro dětskou stomatologii
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Stať ve sborníku
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky first premolar; canine; eruption
Štítky canine, eruption, first premolar
Příznaky Recenzováno
Změnil Změnila: doc. MUDr. Pavlína Černochová, Ph.D., učo 45465. Změněno: 29. 1. 2008 10:01.
Anotace
Úvod: Horní stálý špičák je druhým nejčastěji retinovaným zubem v dentici člověka. Tento zub má nejdelší dráhu erupce ze všech stálých zubů. V průběhu svého prořezávání může být ovlivněn řadou místních faktorů. Patří k nim také anomálie morfologie (malformace kořene) a polohy (rotace a sklon) horního prvního premoláru. Cílem prezentované studie bylo zjistit vliv morfologie a polohy horního prvního premoláru na erupci horního stálého špičáku. Materiál a metody: Vyšetřovaný soubor byl tvořen 73 ženami ve věku 10 až 50 let (průměr 19,5 let) a 52 muži ve věku 10 až 41 let (průměr 17 let) s jednostrannou retencí horního stálého špičáku, kteří zároveň podstoupili CT vyšetření. Na CT skenech a 3D rekonstrukcích byla analyzována morfologie a poloha horního premoláru sousedícího s retinovaným špičákem. Výsledky: Malformace kořene nebo poloha (rotace a sklon) prvního premoláru ovlivňující erupční dráhu sousedního špičáku byla zaznamenána u 18 žen a 13 mužů. To odpovídá shodnému výskytu 25 % u mužů i žen. Diskuse a závěr: Vliv odchylné morfologie a anomální polohy horního prvního premoláru na erupci sousedního stálého špičáku byl v literatuře dosud málo diskutován. Výsledky prezentované studie ukazují, že u každého čtvrtého pacienta s poruchou prořezávání horního stálého špičáku se jako možná příčina projevují anomální poloha nebo tvar kořenů prvního premoláru. Vzhledem k tomu, že oba stavy mohou být diagnostikovány včas, je možné předpokládat, že při pochopení uvedených kauzálních souvislostí bude včas zahájena i cílená léčba poruch prořezávání horního stálého špičáku. Studie vychází z projektu SVC č. 1M0528.
Anotace anglicky
The aim of this CT study was show the influence of morphology and position of first premolar on upper permanent canine eruption.
Návaznosti
1M0528, projekt VaVNázev: Stomatologické výzkumné centrum
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Stomatologické výzkumné centrum
VytisknoutZobrazeno: 4. 9. 2024 17:21