2007
Economic Perspectives on International Waste Transport
VAIL, BenjaminZákladní údaje
Originální název
Economic Perspectives on International Waste Transport
Název česky
Ekonomické perspektivy na mezinárodní obchod s odpady
Autoři
VAIL, Benjamin (840 Spojené státy, garant)
Vydání
Prague, Environmental Economics, Policy and International Relations: Papers presented at 9th seminar of PhD students, young scientists and researchers of Visegrad group countries, od s. 16-26, 11 s. 2007
Nakladatel
Nakladatelství a vydavatelství litomyšlského semináře
Další údaje
Jazyk
angličtina
Typ výsledku
Stať ve sborníku
Obor
50200 5.2 Economics and Business
Stát vydavatele
Česká republika
Utajení
není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV
RIV/00216224:14230/07:00033040
Organizační jednotka
Fakulta sociálních studií
ISBN
978-80-86709-11-6
Klíčová slova anglicky
Czech Republic; waste management; economic theory; waste shipment; environmental protection
Změněno: 28. 1. 2008 17:31, Mgr. Benjamin Jeremiah Vail, Ph.D., M.Sc.
V originále
This paper explores the causes of the illegal waste transport problem between Germany and the Czech Republic, and identifies the positive and negative impacts of waste trade by reviewing economic theory and empirical studies. The recent history of illegal German waste imports to Bohemia in the northern Czech Republic is described and put in European context. The paper then reviews economic perspectives on the causes and effects of waste transport. The theory that both exporters and importers should benefit from waste trade, and that any negative impacts can be mitigated through the use of host fees, is critiqued. Even the legal waste trade can suffer from market failures and impose externalities that harm human health and the environment, suggesting that there is a legitimate role for regulating waste transport. The Czech case reveals that waste export is generally motivated by desire to evade costly waste management rules and undermines source reduction and recycling efforts.
Česky
Tato práce zkoumá příčiny ilegálního dovozu odpadu z Německa do České republiky a s použitím ekonomické teorie a empirických studií identifikuje positivní a negativní dopady obchodu s odpady. Nedávné případy nelegálního dovozu německého odpadu do severních Čech jsou prezentovány v evropských souvislostech. Následuje přehled náhledů ekonomie na příčiny a dopady obchodu s odpady. Teorie hlásající, že obchod s odpady by měl být přínosný jak pro vývozce tak dovozce a že veškeré negativní dopady lze zmírnit nastavením poplatků v zemi dovozce, je podrobena kritice. I legální obchod s odpady se může potýkat se selháním trhu a vytvářet externality zhoubné pro lidské zdraví a životní prostředí. Regulace obchodu s odpady se tedy zdá být legitimní. Případ České republiky ukazuje, že vývoz odpadu je obecně motivován snahou vyhnout se drahým poplatkům odpadového hospodářství a podrývá snahy snížit zdroje odpadů a zvýšit recyklaci.